Giga tjente 266 millioner

Udviklingsvirksomheden Giga, der i dag er en integreret del af Intel, kom ud af 2001 med et overskud på 266 millioner kroner efter skat. Det svarer til 1,9 millioner kroner per medarbejder. Ledelsen tredoblede sin løn.

De godt og vel 150 medarbejdere i Giga i Skovlunde omsatte i regnskabsåret 2001 for 941 millioner kroner mod 644 millioner året før, viser det netop offentliggjorte årsregnskab.

Giga, der i dag er et udviklingsselskab i den amerikanske Intel-koncern, opnåede et overskud på 266 millioner kroner efter skat mod 217 millioner i 2000.

Giga ApsÅrsregnskab
Millioner kroner20012000
Omsætning941,2644,1
Resultat af primær drift (EBIT)336,3305,8
Resultat før skat 394,2321,9
Resultat266,5217,1
Egenkapital600332
Antal ansatte139101

Omsætningen stammer fra udvikling af transmissionsudstyr til teleselskabernes fiberoptiske netværk. En del af væksten forklares med ændrede distributionskanaler.

Det ordinære resultat før skat endte på knap 394 millioner kroner, og det er en stigning på lidt over 70 millioner kroner i forhold til året før.

Direktørløn steg med seks mio.

Det fremgår ligeledes af regnskabet, at lønninger og vederlag til direktion og bestyrelse er vokset med 200 procent fra tre millioner kroner i 2000 til 9,6 millioner kroner i 2001.

Præcist hvad den store stigning i direktionslønningerne dækker over, har det ikke været muligt at få svar på.

Finn Helmer forlod Gigas direktion i februar 2001 og overlod posten til David Byron Marsing, der også overtog Finn Helmers plads i bestyrelsen. David Byron Marsing blev i juli sidste år afløst af Ling Bundgaard, indtil den tidligere direktør for Hewlett-Packard i Danmark, Jørgen Bardenfleth kom til i januar i år.

Industrikoncernen NKT solgte i marts 2000 Giga til Intel for 9,4 milliarder kroner, hvilket svarede til omkring 100 millioner kroner pr. medarbejder. De kvitterede altså sidste år for tilliden ved hver at tjene 1,9 millioner kroner til den amerikanske ejer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job