Krak i kraftig ekspansion

Det gamle, fondsejede Kraks Forlag i Virum har skruet op for blusset på internettet. 60 nye medarbejdere i løbet af det næste halve år, nye forretningsområder og en ændret organisation skal gøre Krak til en af Danmarks førende virksomheder på nettet.

Bestyrelsen for den mere end 230 år gamle informationsvirksomhed Krak i Virum nord for København har givet grønt lys for en ambitiøs og usædvanlig satsning, der skal gøre det fondsejede selskab til en central spiller i fremtidens netværkssamfund.

40 procent af Kraks omsætning stammede sidste år fra selskabets elektroniske aktiviteter. I dag er andelen vokset til 50 procent, og det tal vil de kommende år blive endnu højere, vurderer administrerende direktør Ove Leth-Sørensen.

Han gjorde sin entré i chefstolen i december sidste år, og dermed var signalet givet til et markant strategiskift for den traditionsrige virksomhed, der indtil da havde bygget forretningen op om sine trykte aktiviteter.

- Opgaven var at forny produktsortimentet, og det indebærer en større satsning på internettet. For et år siden tog en salgssamtale med kunderne udgangspunkt i det trykte medie, mens den i dag tager udgangspunkt i nettet, forklarer han.

Ny erhvervsportal

Satsningen på nettet indebærer, at internetportalen krak.dk til efteråret splittes op i en portal til erhvervslivet og en til private. Erhvervsportalen kommer til at indeholde en komplet søgedatabase med virksomhedsprofiler, et nyt produkt, som Ove Leth-Sørensen har store forventninger til.

- Det satser vi en masse penge på i øjeblikket, og det er vores mål, at bygge den bedste database med erhvervsinformationer, siger Ove Leth-Sørensen.

Et andet satsningsområde er et nyt forretningsområde, der har fået navnet Krak Offentlig. Her vil Krak udvikle og drive portaler for det offentlige. Ifølge Ove Leth-Sørensen er den første to-cifrede millionkontrakt i hus. Aftalen handler om at drive en ny informationsportal for den offentlige sektor målrettet mod erhvervslivet.

- Det er noget, vi skal lave i samarbejde med blandt andre IBM, men det er endnu meget nyt, siger Ove Leth-Sørensen.

60 nye medarbejdere

De mange nye aktiviteter betyder, at mens det meste af IT-branchen tænker i slankning og nedjusteringer, går Krak den modsatte vej og hyrer nye folk. I alt står informations og kort-virksomheden overfor at skulle ansætte 60 nye medarbejdere.

- Vi satser på at gå fra 210 til 270 medarbejdere de næste seks måneder. Vores bestyrelse har sagt ja til planerne om at ekspandere, og vi har netop taget en ny bygning i brug, siger Ove Leth-Sørensen.

Krak opgiver ikke sin omsætning men havde i regnskabsåret 2000/ 2001 en bruttofortjeneste på 121 millioner kroner og et resultat på lidt over seks millioner kroner. Ifølge Ove Leth-Sørensen vil regnskabet for dette år vise en forbedret omsætning og et mindre overskud i forhold til sidste år. Men dog et plus.

- Regnskabet ser dårligere ud i år af to grunde. Dels fordi vi har valgt at satse og investerer på en række områder, og dels fordi konjunkturerne har været vanskeligere, siger Ove Leth-Sørensen.

Virksomheden Krak er ejet af Kraks Fond, der er en velgørende fond. Fondsejerskabet har givet en høj grad af selvstændighed og tryghed, fordi selskabet har haft en solid pengekasse i ryggen. Set i det lys er ekspansionsstrategien usædvanlig og et markant brud med tidligere tiders konservatisme, forklarer Ove Leth-Sørensen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT