Siemens fyrer 5000 telemedarbejdere

Tysklands største arbejdsgiver, Siemens, har planer om at fyre 5000 medarbejdere. Årsagen er store tab i divisionerne for telenetværk og mobiltelefoni.

5000 skal fyres fra den tyske elektronikgigant Siemens. Det sker fordi selskabet har tabt store summer indenfor mobiltelefoni og netværk. Alene netværksafdelingen tabte i seneste kvartal godt 600 millioner kroner. Det kommer til at dreje sig om 4000 medarbejdere fra netværk og 1000 fra mobiltelefoni. Det oplyste formanden for det tyske metalarbejderforbund, Wolfgang Mueller, i går.

Heinrich Von Pierer, der er koncerndirektør i Siemens, udtalte i sidste måned, at han forventer et kraftigt fald i omsætningen i 4. kvartal. Koncernen har i forvejen fyret 37.000 medarbejdere de seneste to år.

I det hele taget har de seneste års nedgang ramt Siemens hårdt. Selskabets aktier har allerede i år mistet 37 procent af deres værdi. Sammenlignet med andre producenter af udstyr til telekommunikation er det fald begrænset. Det skyldes, at Siemens har haft god indtjening på andre områder, blandt andet fra de kraftværker som selskabet har bygget i de seneste år.

Men fyringen af de 5000 medarbejdere bliver, ifølge analytikere, sandsynligvis ikke den sidste. Ordrerne på nye kraftværker er nemlig blevet godt halveret i den seneste tid. Dermed skal Siemens ud og se sig omkring efter nye kunder og områder, hvis ikke der skal fyres flere i de kommende år.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S