Sony udvikler ny kopibeskyttelse

Japanske Sony har løftet sløret for en ny teknologi, der skal forhindre folk i at lave kopier af software, musik, film og andet, der udgives på digitale medier. Navnet er OpenMG X.

Først var det cd'erne, der blev ramt. Men nu er kopisikring på vej ind i for eksempel mobiltelefoner og andre produkter, der kan afspille digitale medier.

Sony har udviklet en ny teknologi til kopisikring af alle slags digitalt indhold. OpenMG X, som systemet hedder, skal gøre det muligt for producenter af digitalt indhold at forhindre brugerne i at fremstille ulovlige kopier.

Sony håber på, at den nye OpenMG X teknologi vil sætte skub i udbredelsen af digitalt indhold.

De første tjenester, der benytter sig af teknologien, ventes at se dagens lys i USA og Japan i den kommende tid. Pressplay, Sonys egen musiktjeneste på nettet, forventes at tage systemet i brug snart.

Teknologien retter sig i første omgang primært mod producenter af musik og film, men der er principielt ikke noget i vejen for, at den også kan anvendes i computere. Sonys egen Playstation nævnes som en oplagt kandidat.

OpenMG X består af tre dele. Første del er en koder, der tilføjer Digital Rights Management-oplysninger (DRM) til indholdet under fremstillingen. DRM-oplysningerne fortæller blandt andet, hvor mange gange indholdet kan afspilles, og om det kan kopieres til for eksempel en cd eller en mp3-afspiller.

Anden del er et servermodul, der kan hente information om det pågældende indhold og vise det til brugeren. Tredje del er et modul til udvikling af programmer, der er kompatible med OpenMG X.

Dermed skulle vejen være banet for at tilpasse teknologien til mange slags produkter. Som mulige kandidater nævnes blandt andet mobiltelefoner, transportable musikafspillere, PDA'er og computere. Men teknologien kan, ifølge Sony, anvendes til alle produkter, der håndterer digitale data.

Sony har allerede afprøvet systemet i sit Migiqlip program, der er en musikafspiller til pc. Brugerne kan, mod betaling, hente kodet musik, der kan afkodes og spilles ved hjælp af OpenMG X.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S