IT integreres i virksomhedens strategi

I private virksomheder er den tidligere IT-strategi ved at blive erstattet af egentlig IT-ledelse med løbende justeringer og koordination. Den offentlige sektor er først lige startet.

Danske virksomheders manglende IT-strategi kom for alvor i fokus, da rapporten "IT i Praksis" blev udgivet første gang for syv år siden. I 2002 kan konsulenterne fra PLS Rambøll Management se en klar professionalisering af arbejdet med IT-ledelse i form af såkaldt IT-governance.

Begrebet IT-governance eller IT-ledelse forklares således i årets udgave af "IT i Praksis": "De formaliserede strukturer og processer, der sikrer, at virksomhedens strategier og initiativer løbende justeres og koordineres."

Det er især de store private virksomheder, der er ved at nå frem til en model, hvor direktionen regelmæssigt diskuterer IT som en integreret del af virksomhedens strategi. 46 procent af de private virksomheder svarer, at det er tilfældet i høj eller i nogen grad.

Tilstrækkelig styring

Over en fjerdedel af virksomhederne, nemlig 27 procent, svarer i år, at den løbende ledelsesmæssige styring af IT-området er tilstrækkelig. Det er en fremgang på fem procent i forhold til sidste år.

22 procent af de øverste IT-ansvarlige i private virksomheder kan smykke sig med titlen IT-direktør. Det dækker dog over, at 9 procent af de øverste IT-ansvarlige i private virksomheder nu er blevet fast medlem af direktionen, mens det tilsvarende tal for offentlige IT-chefer er 14 procent.

Den gode ledelsesforankring betaler sig. 36 procent af virksomhederne med en god ledelsesforankring opnår effektiviseringsresultater, mens dette kun er tilfældet for henholdsvis 28 og 25 procent af virksomhederne med en mellem- eller dårlig ledelsesforankring af IT-strategiprocessen.

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS