IT integreres i virksomhedens strategi

I private virksomheder er den tidligere IT-strategi ved at blive erstattet af egentlig IT-ledelse med løbende justeringer og koordination. Den offentlige sektor er først lige startet.

Danske virksomheders manglende IT-strategi kom for alvor i fokus, da rapporten "IT i Praksis" blev udgivet første gang for syv år siden. I 2002 kan konsulenterne fra PLS Rambøll Management se en klar professionalisering af arbejdet med IT-ledelse i form af såkaldt IT-governance.

Begrebet IT-governance eller IT-ledelse forklares således i årets udgave af "IT i Praksis": "De formaliserede strukturer og processer, der sikrer, at virksomhedens strategier og initiativer løbende justeres og koordineres."

Det er især de store private virksomheder, der er ved at nå frem til en model, hvor direktionen regelmæssigt diskuterer IT som en integreret del af virksomhedens strategi. 46 procent af de private virksomheder svarer, at det er tilfældet i høj eller i nogen grad.

Tilstrækkelig styring

Over en fjerdedel af virksomhederne, nemlig 27 procent, svarer i år, at den løbende ledelsesmæssige styring af IT-området er tilstrækkelig. Det er en fremgang på fem procent i forhold til sidste år.

22 procent af de øverste IT-ansvarlige i private virksomheder kan smykke sig med titlen IT-direktør. Det dækker dog over, at 9 procent af de øverste IT-ansvarlige i private virksomheder nu er blevet fast medlem af direktionen, mens det tilsvarende tal for offentlige IT-chefer er 14 procent.

Den gode ledelsesforankring betaler sig. 36 procent af virksomhederne med en god ledelsesforankring opnår effektiviseringsresultater, mens dette kun er tilfældet for henholdsvis 28 og 25 procent af virksomhederne med en mellem- eller dårlig ledelsesforankring af IT-strategiprocessen.

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


RISE with SAP – muligheder, faldgruber og vejen frem

Bliv klædt på til strategiske valg om fremtidens forretningsplatform. Hør cases og bliv inspireret af IBM, JYSK og BCG Platinion, som deler erfaringer og indsigter i SAP-migrering, cloudstrategi og teknologivalg med fokus på reel forretningsværdi.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere