Sonofon betaler million-beløb til BlueTel

Sonofon har betalt knap en million kroner til mobilforhandleren BlueTel, som Sonofon havde anmeldt til politiet for svindel. BlueTel har endnu ikke besluttet, om selskabet vil søge erstatning for uberettiget anmeldelse.

Mobilselskabet Sonofon har bøjet sig for forhandlerkæden BlueTels krav og betalt knap en million kroner. Det er hovedparten af det beløb på 1,1 millioner kroner, som BlueTel havde krævet ved en voldgiftssag. Det oplyser BlueTels direktør, Niels Hareskov Jensen.

BlueTel anlagde en voldgiftssag, efter kriminalpolitiet i Viborg i første omgang droppede efterforskningen mod forhandlerkæden. Sonofon havde ligesom TDC og Telia anmeldt BlueTel til politiet for at have fusket med forhandlerprovision og tilskud til mobiltelefoner.

I forbindelse med sagen holdt både TDC, Telia og Sonofon betalinger til BlueTel tilbage for at få dækket de tab, som mobilselskaberne mente, at de havde lidt på grund af svindlen. Stævningen mod TDC lyder på 15 millioner kroner, men den sag vil Neils Hareskov Jensen ikke udtale sig om.

Derimod fortæller BlueTel-direktøren, at sagen mod Sonofon er forligt, og at Sonofon har betalt hovedparten af kravet. Sonofons juridiske chef, Lars Munch Andersen, betragter derimod stadig sagen som verserende.

Politiet skal se på sagen igen

Ifølge Niels Hareskov Jensen skyldes det, at BlueTel stadig mangler at beslutte, om forhandlerkæden vil anlægge en erstatningssag mod Sonofon for uberettiget politianmeldelse.

Det er også på den baggrund, at han ser Sonofons klage til statsadvokaten i Viborg, som har besluttet, at politiet skal genoptage efterforskningen mod BlueTel.

Den droppede politiet ellers i begyndelsen af juli med den begrundelse, at TDC, Telia og Sonofon udmærket kendte til den svindel, som de beskyldte BlueTel for at føre ud i livet.

- Den begrundelse, vi fik for at stoppe efterforskningen, handlede om svindel med abonnementer. Vores anmeldelse gik på tilskud til mobiltelefoner, og de to ting har ikke noget med hinanden at gøre, fortæller Lars Munch Andersen, Sonofon.

Næppe ny efterforskning

Sonofon skal dog ikke regne med, at politiet nu igen begynder at gennemgå alt det materiale, som blev konfiskeret ved en razzia mod otte BlueTel-adresser i foråret.

Ifølge vicekriminalinspektør Kaj Hedegaard Jensen, Viborg, vil politiet først og fremmest se på den begrundelse, som Sonofon, TDC og Telia fik, da efterforskningen stoppede. Han forventer umiddelbart, at der kun bliver tale om at skrive en ny begrundelse, men han kan ikke udelukke, at politiet vil behandle på dele af sagskomplekset igen.

Også Telia havde oprindelig bebudet, at selskabet ville kræve en ny efterforskning. En nærmere snak med Viborg Politi fik dog juridisk direktør Jens Ottosen-Støtt på andre tanker. Han oplyser, at det beløb, som Telia har undladt at betale til BlueTel i forbindelse med sagen, er et stykke under en million kroner, og at BlueTel har truet med en erstatningssag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS