Redningskrans til forskerpark

Godt nok har videnskabsministeren netop punkteret planen om en stor IT-forskerpark i Ørestaden. Men nu går Ørestadsselskabet og IT-brancheforeningen sammen at genoplive den.

Et byggeselskab og en brancheorganisation stritter imod. De vil ikke finde sig i, at videnskabminister Helge Sander skrotter planen om en stor, ambitiøs IT-forskerpark i Ørestaden.

Derfor har de, IT-brancheforeningen og Ørestadsselskabet, i dag udsendt en pressemeddelelse, hvor de insisterer på, at "Ørestaden bør være hjemsted for en IT-forskerpark, som bør ligge midt i mellem IT-højskolen, DR-Byen og Københavns Universitet til gavn for IT-miljøet i hele hovedstadsområdet."

Netop på dette sted havde staten da også købt en grund til godt 46 millioner kroner. Og denne grund med plads til 20.000 kvadratmeter kontorplads ville staten stille til rådighed i 35 år for iværksættere, forskere og andre i et kreativt vækstmiljø.

Men Videnskabsministeriet har altså fået kolde fødder, blandt andet fordi interessen for IT er kølnet noget, siden planen blev lanceret. Så nu vil Helge Sander sælge grunden til Ørestadsselskabet: Pengene, der kommer ud af grundsalget, skal i stedet bruges til en biotek-forskerpark i København.

Så klarer vi det uden staten

Men når ministeren ikke vil føre planen om en IT-forskerpark ud i livet, så tager Ørestadsselskabet og IT-brancheforeningen selv affære.

De satser på at kunne gennemføre etableringen af IT-forskerparken - omend i lidt mindre målstok end oprindeligt planlagt. Det skal ske gennem et samarbejde med private IT-virksomheder, selvom disse hidtil ikke har vist overvældende interesse i parken.

Idéen er at finde ledige lokaler i IT-højskolens regi i Ørestaden.

- Vi mener fortsat, at en IT-forskerpark er det rigtige for Ørestaden, siger Henning Christophersen, formand for Ørestadselskabets bestyrelse.

Idéen med IT-forskerparken var, at den skulle huse både forskere og studerende, der sammen afprøver forretningsmæssige muligheder i nyskabende IT-projekter. Tanken var også, at eksisterende virksomheder kunne etablere udviklingsafdelinger eller spin-off virksomheder i den.

Relevant link:
Erhvervsministeriets pressemeddelelse og udbudsmateriale om IT-forskerparken - offentliggjort i maj 2001, kan ses her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,