Lave priser rammer SDC DanDisc

SDC DanDisc nedjusterer sine forventninger til 2002 på grund af overkapacitet på markedet for cd-rom'er. Første halvår gav et driftsunderskud på 13 millioner kroner.

Vanskelige markedsforhold rammer SDC DanDisc i Århus hårdt, og virksomheden, der blandt andet producerer cd-rom'er og dvd-skiver, nedjusterer nu sine forventninger til 2002.

Hidtil har virksomheden varslet et nulresultat før skat, men nu forventes driften at give et underskud på syv millioner kroner.

Nedjusteringen skyldes hensættelser til tab på kunder og ekstraordinære omkostninger i forbindelse med lukning af et schweizisk selskab og en afdeling i Hamborg for i alt 12 millioner kroner.

Dermed forventer SDC DanDisc et samlet underskud før skat på 19 millioner kroner.

I første halvår 2002 fik SDC DanDisc et underskud på den primære drift på 13,1 millioner kroner mod et underskud på 26 millioner kroner i samme periode sidste år.

Omsætningen nåede stort set uændret op på 285 millioner kroner.

Overkapacitet

Det faldende underskud skyldes ifølge en fondsbørsmeddelelse, at virksomheden har skåret i produktionsomkostningerne, og det arbejde vil fortsætte resten af året.

- Den generelle efterspørgsel efter cd-audio og cd-rom er faldet i forhold til tilsvarende periode sidste år og er væsentligt påvirket af de vanskelige markedsforhold. Der er fortsat en markant overkapacitet på markedet, skriver SDC DanDisc i fondsbørsmeddelelsen.

Den generelle efterspørgsel efter dvd-skiver er som forventet højere end sidste år, mens et stort antal gode film i første halvår har sat skub i salget af VHS-bånd.

Konkurrencen i især Tyskland holder priserne i bund, og derfor vil SDC DanDisc nu fokusere på kunder, der efterspørger mere komplekse audio-video totalløsninger.

SDC DanDiscs højsæson starter netop i disse dage, og størstedelen af koncernens indtjening kommer hjem i månederne september, oktober og november.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job