Dansk Internet Forum går til Højesteret

Dansk Internet Forum (DIFO) har søgt Procesbevillingsnævnet om tilladelse til at indbringe sagen om co.dk for Højesteret. DIFO mener, at Østre Landsrets forbud mod at inddrage co.dk gør det vanskeligt for organisationen at opfylde sit mandat.

Digital Marketing Support skal ikke juble alt for tidligt, efter Østre Landsret har givet firmaet lov til at beholde domænenavnet co.dk. Dansk Internet Forum (DIFO) har nemlig søgt Procesbevillingsnævnet om tilladelse til at indbringe sagen for Højesteret.

Digital Marketing Support, der opererer på www.dansk.net, sælger såkaldte third level domains, hvori co.dk indgår, videre til virksomheder og organisationer, eksempelvis www.firmanavn.co.dk.

Det princip benytter de officielle organisationer i blandt andet Japan og Storbritannien til deres domæner.

DIFO sagde nej

DIFO fastlægger retningslinierne for brugen af .dk-domænet, og DIFO har bevidst fravalgt at benytte third level domains. DIFO vil derfor heller ikke acceptere, at en privat virksomhed udnytter co.dk kommercielt, og har derfor forsøgt at inddrage co.dk, men Digital Marketing Support indbragte sagen for domstolene.

I første omgang støttede fogedretten DIFO og gav tilladelse til at fratage Digital Marketing Support co.dk. Men Østre Landsret nedlagde forbud mod, at DIFO inddrager domænet.

Kendelsen skal nu prøves ved en endelig retssag, den såkaldte justifikation, og imens forsøger DIFO at gå til Højesteret med forbuddet. Det er kommet fuldstændig bag på organisationen, der har Danmarks mest kendte ekspert i IT-jura, professor Mads Bryde Andersen, som bestyrelsesformand, at Østre Landsret gik imod den.

DIFO er ifølge en pressemeddelelse bekymret over ?det princip, der udtrykkes i kendelsen?.

Hvis den efterfølgende retssag fastholder det princip, så mener organisationen, at den får svært ?ved at opfylde dele af det politiske mandat?, den er blevet pålagt af medlemmerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere