RTX investerer tre mio. i biotek-firma

Der er et fremtidigt marked for bærbare terminaler til sporing af biologiske våben. Det mener RTX Telecom, der investerer tre millioner kroner i biotek-virksomheden Thomsen Bioscience.

Nørresundby-virksomheden RTX Telecom er ifølge egne oplysninger på stadig udkig efter selskaber og teknologier, som selskabet kan købe sig ind i - og bruge til fremtidig vækst.

Det er baggrunden for, at RTX Telecom bruger tre millioner kroner på at købe sig ind i det nystartede biotek-firma Thomsen Bioscience.

Thomsen Bioscience blev startet i september 2001 af ph.d Lars Thomsen med støtte fra Vækstfonden og Novi Innovation A/S. Ved investeringen på tre millioner kroner får RTX Telecom en aktiepost på 17 procent i biotek-firmaet. Dermed bliver hele Thomsen Bioscience vurderet til at være 17,6 millioner kroner værd.

Pengene fra RTX skal danne grundlag for, at de to virksomheder i fællesskab kan udvikle en bærbar terminal, der kan spore biologiske krigsvåben og infektionssygdomme. Det skriver RTX Telecom i en meddelelse til Københavns Fondsbørs.

Selskabet skriver, at ved at bruge computerchips som mikrolaboratorier får man en sikker, hurtig og billig metode til sporing af biologiske våben.

Biotekfirmaet flytter ind i RTX Telecoms lokaler for at sikre et tæt samarbejde mellem de to virksomheder. Ifølge fondsbørsmeddelelsen venter RTX Telecom at have det første produkt klar om et år til halvandet.

Forventningen er, at projektet giver RTX Telecom en bedre platform inden for at udnytte trådløs kommunikation. Investeringen medfører ikke ændringer for forventningerne til de økonomiske resultater i år.

Relevante link:
RTX Telecom på Fondbørsen
Thomsen Bioscience

Vil du vide mere om RTX Telecom?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse