Nyttigt værktøj til online-markedsføring

BOGANMELDELSE: E-kampagnen er en glimrende opslagsbog, der gennemgår stort set alt, som har med markedsføring på internet at gøre. Interaktionen med læserne har ført til talrige eksempler fra virkelighedens verden.

Der er bestemt skrevet gode bøger om markedsføring på nettet før.

Men mange er amerikanske og tager udgangspunkt i amerikanske eksempler, og få er udformet som regulære håndbøger, der behandler emnet fra A-Z.

Nu er der udkommet en dansk udgave af slagsen, og forfatteren, marketingmanden Mads Ellegaard, er sluppet rigtig godt fra den.

Formålet er at klæde firmaets marketingansvarlige på, så de kender til internettets muligheder og faldgruber, når det skal bruges til reklame.

Bogen er med sine 347 sider næsten udtømmende og behandler alverdens begreber og metoder inden for online-markedsføringen.

Bogens skriveproces har været utraditionel, fordi Mads Ellegaard halvvejs i forløbet lagde kladden (eller beta-versionen, om man vil) ud på sin hjemmeside til fri gennemlæsning.

Læsere, der kom med konstruktive bidrag til bogen, blev belønnet med en flaske whisky, og det tilbud faldt mange for.

Mads Ellegaard og Torben Lundsgaard:

E-kampagnen - fra strategi og medievalg til effektmåling

ISBN 87-988625-0-2
347 sider, kr. 348,-
Er udkommet.
Kan købes her

Derfor kan forfatteren krydre bogens tommelfingerregler om online-markedsføring med snesevis af konkrete eksempler.

Det hjælper klart på forståelsen, når afsnittet om "Segmentering efter tid" tager udgangspunkt i et eksempel, hvor Jobzonen har vist forskellige bannerannoncer afhængig af tidspunktet på døgnet:

"Kan du få et job, hvor du kan sove længe?" eller "Kan du få et job uden overarbejde?" spørger Jobzonen i bannerne, der er poppet op på netaviserne henholdsvis om morgenen og om aftenen.

Et helt afsnit tager udgangspunkt i Jubii-portalens succesfulde Quizshow, der blev vidt udbredt i løbet af kort tid ved hjælp af korrekt brug af virusmarkedsføring.

Først quizzede Jubiis egne medarbejdere løs og indbød alle, de kendte, til at deltage i quizzen, hvor det netop handler om at udfordre venner og bekendte i en dyst på paratviden. På den måde blev kredsen af quiz-spillere hurtigt større - som en godartet virus - og antallet af sidevisninger hos Jubii eksploderede.

Man er ikke i tvivl om, at E-kampagnen også skal bruges til at markedsføre forfatterens eget konsulentfirma, 1to1 Internet Marketing.

Men Mads Ellegaard overskrider ikke den hårfine grænse, der kunne få betalende bogkøbere til at føle sig indfanget i Ellegaards eget marketing-stunt. I bogen nævner han ganske vist sit eget firma som et eksempel på, hvor man kan hente ekstern hjælp til at tilrettelægge kampagner på nettet, og læseren løfter automatisk øjenbrynene - og så heller ikke mere.

Det er ikke anderledes, end når softwarefirmaet Software AG skriver tykke (og indsigtsfulde) bøger om XML, som netop er et af firmaets egne kernekompetencer. Uden sammenligning i øvrigt.

Formålet med E-kampagnen har åbenlyst været at skrive en ikke-teknisk og jordnær guide til online-markedsføring, og det projekt er lykkedes.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S