Orange i ADSL-samarbejde med Cybercity

Nu sender Orange internetkunderne videre til Cybercity. Den franske mobiloperatør har definitivt droppet at hente nye fastnet- eller internetkunder ind i folden.

Orange vil kun have med mobiltelefoni at gøre. Det er nu cementeret med lanceringen af det nye Mono-abonnement, der har som formål at gøre fastnettelefonen overflødig.

For de kunder, der gerne vil have en internetopkobling til pc'en, har Orange indgået et samarbejde med internetudbyderen Cybercity.

Mono-kunder får installationen gratis, når de bestiller ADSL hos Cybercity, hvilken giver en besparelse på 495 kroner, oplyser Orange.

- Det er en win-win-løsning, der kommer både Cybercity og os til gode, siger pressechef hos Orange, Linda Juul Nielsen, til Computerworld Online.

Mobilt er fremtiden

Således er der ikke penge indblandet i aftalen mellem de to selskaber.

I sin tid har Orange både tilbudt fastnettelefoni og internetadgang til sine kunder i Danmark, men selskabet fik aldrig rigtigt fat i de store markedsandele.

Før jul sidste år meldte Orange således ud, at selskabet nu ville gå i tænketank for at overveje produktudbuddet på det danske marked.

Kunder, der via Oranges hjemmesider efterspørger fastnettelefoni eller internetadgang, bliver i dag høfligt afvist med meddelelsen: Fremtiden er mobil!

Eksisterende fastnet- og internetkunder, herunder det i sin tid kraftigt markedsførte Wanadoo, bliver fortsat serviceret, skriver Orange på hjemmesiden.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect