WorldCom tabte 45 mio. i Danmark

Den danske afdeling af det skandaleramte teleselskab WorldCom led et kæmpetab sidste år og står med en dundrende negativ egenkapital og en nettogæld til koncernen på godt 300 millioner kroner.

Pengene fossede ud af kassen i den danske afdeling af det amerikanske teleselskab WorldCom, som er i betalingsstandsning.

Det stærkt forsinkede regnskab for sidste år viser, at WorldComs danske underskud landede på 45 millioner kroner, hvor 2000 bød på et overskud på 110.000 kroner.

Omsætningen er ganske vist steget pænt for 51 til 68 millioner kroner, men udgifterne er nærmest eksploderet. Posten andre eksterne udgifter hoppede fra 13 til 62 millioner kroner.

Det forklarer den danske WorldCom-direktør, René Buch, med, at selskabet sidste år brugte store summer på at etablere sit eget netværk i Norden.

- Det er altid dyrt, også fordi man i overgangsperiode skal betale både for et lejet netværk hos andre selskaber og for at etablere sit eget, forklarer han.

René Buch tilføjer, at netværket er en langsigtet investering, der skal vise sit værd de kommende år.

Ifølge den danske direktør bliver regnskabet herhjemme forværret af, at en del salg til internationale kunder sker i Danmark, men bliver faktureret i en række andre lande, som ordrerne også omfatter.

Det er også medvirkende til det store lønomkostninger. De gennemsnitligt 55 ansatte hævede trods tabet sidste år i gennemsnit knap 690.000 kroner i løn.

Værre end selve tabet er det for det danske WorldCom-selskab, at det ikke har noget sikkerhedsnet. Egenkapitalen er negativ med de samme 45 millioner kroner som underskuddet. Oven i købet skylder selskabet 665 millioner kroner væk, heraf de 600 millioner kroner til andre selskaber i WorldCom-koncernen.

Der er ganske vist tilgodehavender hos de andre WorldCom-selskaber på 296 millioner kroner, men samlet giver det alligevel en intern nettogæld på den anden side af 300 millioner kroner.

Selv om revisorerne ikke kan finde dokumentationen for koncernens løfter om at blive ved med at poste penge i det danske selskab, så fastholder René Buch, at selskabet ikke er i fare for at lukke.

De europæiske selskaber har hidtil ikke været direkte berørt af WorldComs betalingsstandsning, men nu skal en fjerdedel af medarbejderne fyres.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere