Nokias kameratelefon forbudt i Saudi Arabien

Myndighederne i Saudi Arabien har forbudt Nokia at sælge kameratelefonen 7650 i det store kongedømme. Årsag: Mænd kan bruge mobiltelefonen til at fotografere kvinder, når de ikke er tilstrækkeligt tilslørede.

Med den nye Nokia 7650 mobiltelefon kan man tage billeder, mens folk blot tror, at man taler i telefon.

Den går ikke i Saudi Arabien, hvor myndighederne nu har forlangt 7650-telefonerne fjernet fra hylderne.

Ifølge den britiske avis The Times har saudi arabiske mænd brugt telefonen til i skjul at fotografere kvinder, der ikke har været tildækket i fornødent omfang.

Ifølge Saudi Arabiens muslimske love skal kvinder være fuldt tildækkede - på nær hænder, øjne og fødder - når de færdes i offentligheden.

En talsmand for Nokia i Mellemøsten siger til The Times, at regeringen i Saudi Arabien har forbudt salget af 7650-telefonerne, men at der ikke blev givet nogen begrundelse.

I forrige uge blev en mand i de Forenede Arabiske Emirater idømt en bøde på 7.500 kroner for at have fotograferet seks kvinder på en restaurant i Dubai. Kameraet var indbygget i hans mobiltelefon.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS