Mobil-krig: Vi snupper Onfones kunder

Problemer hos Onfone sender kunderne over til konkurrenten, lyder det fra CBB-direktør.

Artikel top billede

Foto: Curtis Fletcher.

Telenors lavprisselskab, CBB, kører i øjeblikket en aggressiv kampagne.
 
119 kroner for fem timers tale, fri sms og mms, 600 megabyte data samt fri tale mellem CBB-kunder.
 
Det er den laveste pris for et fem timers-produkt, hvor Telenors BiBob og 3's Oister følger lige efter med 129 kroner.
 
Trods den aggressive kampagne fortalte Onfone-direktør Morten Strunge forleden til Computerworld, at Onfone ikke mærkede noget til det.
 
Men det billede kan CBB-direktør Mikkel Noesgaard ikke nikke genkendende til.
 
"Vi tager flere kunder fra Onfone, end Onfone tager fra os," siger Mikkel Noesgaard, der også har ansvaret for BiBob.
 
Onfone var frem til 11. maj i år et selvstændigt mobilselskab, der lejede sig ind på Telenors mobilnet, men så købte TDC Onfone og har siden arbejdet på at flytte kunderne over i sit eget net. 
 
Uenige om Onfone-problemer
Arbejdet med at flytte kunderne har ifølge Onfone-direktør Morten Strunge kun medført "nogle små problemer", mens CBB's Mikkel Noesgaard mener at have hørt noget andet.
 
"Vi hører fra de kunder, der skifter fra Onfone til CBB, at migreringen (flytningen af kunder, red.) mildest talt er gået dårligt," siger CBB-direktøren.
 
Et kig på hjemmesiden TrustPilot.dk, hvor kunder kan bedømme firmaer, viser, at der er nogle kunder, der er blevet fanget i flytteprocessen. Det er dog ikke muligt ud fra TrustPilot.dk at vurdere, hvor omfattende problemet er, og Onfone har stadig en god score på 7,7 af 10.
 
Netop Onfones arbejde med at flytte kunder over i TDC-nettet er en af årsagerne til, at CBB lige nu kører med aggressive priser.
 
"For det første er det for at fejre vores 10-års fødselsdag, men timingen er også valgt, fordi Onfone er ved at migrere (flytte kunder, red.) til TDC, så det er et godt tidspunkt at give et tilbud til de kunder, der kunne være interesseret i at flytte og er trætte af den service, som Onfone tilbyder i forbindelse med migreringen," fortæller Mikkel Noesgaard.
 
Hen over sommeren har CBB ifølge Mikkel Noesgaard oplevet et "højt indtag af kunder" som følge af lavpriskampagnen, der udløber 27. september.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Partnertekst

    Sådan bliver 5G en reel bredbåndsløsning i danske hjem

    5G er for længst gået fra buzzword til reel infrastruktur, også i almindelige husstande.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S