Analytikere: SBC beholder TDC lidt endnu

TDC-koncernens amerikanske ejer solgte i dag sine aktiviteter i Frankrig til Vodafone. Dermed har SBC Communications ikke meget tilbage i Europa, men analytikerne tvivler på, at SBC også er på vej ud af Danmark. Prisen er stadig for høj.

Telekoncernen TDC's ejer, amerikanske SBC Communications, har solgt sin ejerandel i et fransk teleselskab til britiske Vodafone.

SBC har tidligere frasolgt andre af sine europæiske aktiviteter.

Amerikanerne er således ude af Netcom i Norge, Diax i Schweiz og Matav i Ungarn. Nu har SBC kun andele i Belgacom og TDC tilbage, og det efterlader et oplagt spørgsmål:

Er det TDC, der bliver solgt næste gang?

- SBC vil helt sikkert gerne sælge, men det er svært at finde en køber. De mest oplagte købere er nogle af de andre nordiske selskaber eller Deutsche Telekom, men de mangler alle sammen pengene, siger analysechef Kenneth Graversen, Enskilda Securities.

TDC-aktien er billig i øjeblikket. I sidste uge nåede den bunden med en kurs på godt 148 kroner, mens den slog rekord den 22. marts 2000 med en kurs på over 768 kroner.

Nyt navn på listen

Alligevel giver det i dag TDC en kursværdi på omkring 40 milliarder kroner, og det er mange penge for hvilken som helst køber i telebranchen i øjeblikket.

Udover at skulle købe SBC's 42 procent aktieandel i TDC, vil en køber også være forpligtet til at afgive et tilbud til minoritetsaktionærerne, og dermed bliver det en dyr forretning.

Hidtil har det netop været de andre nordiske teleselskaber med Telia i spidsen, der er blevet nævnt som oplagte købere af TDC. Dertil kom også Deutsche Telekom, der ikke har nævneværdige aktiviteter i Danmark eller Schweiz, hvor TDC til gengæld er godt repræsenteret.

Men med Vodafones friske investering i franske Cegetel, der havde til formål at udvide den europæiske dækning, kan der være lavet om på listen over oplagte købere, mener aktieanalytiker Holger Smitt, Sydbank.

Hvis SBC er interesseret i at sælge TDC, kunne han godt forestille sig Vodafone på listen:

- Vodafone og TDC kender hinanden, blandt andet har de indgået roamingaftaler sammen, siger han, om end han ikke forventer at se noget opkøbstilbud på TDC foreløbig.

Vodafone er meget aktive i Sverige, og her har selskabet også indgået samarbejdsaftaler med TDC om markedsføring over for nordiske erhvervskunder.

Fokus på mobiltelefoni

Desuden er TDC og Vodafone begge aktionærer i det polske teleselskab Polkomtel, så selskaberne taler i hvert fald sammen, konstaterer Holger Smitt.

- Konsolideringsbølgen er ikke gået i stå, det har Vodafones køb af Cegetel i dag bevist. Men det er en pæn høj pris, Vodafone skal betale, så der vil formentlig gå noget tid, før de kaster sig ud i investeringer af den art igen, siger Holger Smitt.

Kenneth Graversen mener til gengæld ikke, at Vodafone vil være interesseret som køber af strategiske årsager:

- Vodafone kigger mest på mobiltelefoni, og der passer TDC slet ikke ind med sin omfattende fastnet- og internetforretning, siger Kenneth Graversen.

Og det virker utænkeligt, at TDC skulle frasælge sin mobilforretning, TDC Mobile International. Det er nemlig ikke kun konkurrenten Orange, der mener, at fremtiden er mobil.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job