CIA og MI6 mister vigtige certifikater til hackere

Der er blevet stjålet mere end 500 digitale certifikater fra DigiNotar. Mozilla og Google udsteder "dødsdom" over certifikatleverandøren.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det samlede antal af digitale certifikater, der i juli blev stjålet fra en hollandsk certifikatleverandør, er nu opgjort til over 500.

De tæller certifikater til efterretningstjenester som USA's CIA, Storbritanniens MI6 og Israels Mossad, oplyser en udvikler fra Mozilla søndag.

Den bekræftede optælling af disse SSL-certifikater (secure socket layer), udstedt under falske forudsætninger, er nu oppe på 531, oplyser Gervase Markham, der er udvikler hos Mozilla.

Mozilla har arbejdet på højtryk på at sikre, at Firefox blokerer alle websites, der er underskrevet med de stjålne certifikater.

Markham nævner en række organisationer, hvis domæner er påvirket af hændelsen.

De tæller CIA, MI6, Mossad, Microsoft, Yahoo, Skype, Facebook, Twitter. Det fremhæves, at Microsofts Windows Update-service også er påvirket.

"Nu hvor nogen (tilsyneladende fra Iran) har fået fat på et legitimt HTTPS-certifikat til CIA.gov, spekulerer jeg over, om ikke den amerikanske regering vil tage sig af dette rod," bemærker analytiker Christopher Soghoian lørdag i en tweet i forbindelse med en rapport om privacy på nettet.

Måske iranske hackere

Soghoian henviser her til den antagelse blandt mange eksperter, at det var iranske hackere muligvis med opbakning fra landets regering, der stod bag angrebet.

Google har peget på Iran med oplysningen om, at iranske brugere har været mål for angreb, der har gjort brug af et stjålent certifikat til google.com.

Selskabet hævdede at have tilbagekaldt alle de stjålne certifikater, men indså derefter at have overset et, der kunne bruges til at efterligne enhver Google-service inklusiv Gmail.

DigiNotar gik først offentligt til bekendelse, efter nogle brugere havde rapporteret om sagen til Google.

Så farlig er tyveriet

Kriminelle eller regeringer kan bruge de stjålne certifikater til at gennemføre "man-in-the-middle"-angreb, hvor brugerne narres til at tro, de besøger et legitimt website, mens deres kommunikation faktisk opsnappes i hemmelighed.

Google og Mozilla oplyste i denne weekend, at de to virksomheder vil blokere permanent for alle digitale certifikater udstedt af DigiNotar heriblandt for de, der anvendes af den hollandske stat.

Denne beslutning falder under en uge efter, Google, Mozilla og Microsoft alle tilbagekaldte mere end 200 SSL-certifikater til brug i deres browsere, mens flere hundrede andre certifikater ikke blev rørt, hvoraf mange bliver anvendt af den hollandske stat til at sikre dens websites.

"Baseret på den hollandske regerings konklusioner og beslutning samt på diskussioner med andre browserproducenter har vi besluttet at afvise alle de certifikatmyndigheder, som drives af DigiNotar," forklarer Heather Adkins, der er information security manager hos Google, i et blogindlæg søndag.

Johnathan Nightingale, der er udviklingsleder af Firefox, gav udtryk for det samme i fredags.

"Ingen af Mozillas produkter vil have tillid til nogen af DigiNotars certifikater," forklarer Nightingale, som også påpeger, at den hollandske regering nu har ændret sin holdning fra sidste uge i sagen - hvor den hollandske regering bad browserproducenterne om at gøre undtagelser for dens certifikater fra DigiNotar.

"Den hollandske regering har siden revideret DigiNotars præstation og trukket denne vurdering tilbage," fortæller Nightingale. "Dette drejer sig ikke om nogen midlertidig udelukkelse, certifikaterne bliver fjernet fuldstændigt fra vores program af rodcertifikater, der er tillid til."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S