Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Ultrabook'en er pc-industriens forsøg på at skabe en helt ny produktkategori, der kan redde det skrantende pc-salg. Ikke alle ser dog succesen i krystalkuglen.

Artikel top billede

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Intel satser på, at 40 procent af de forbruger-bærbare, der sælges på verdensplan ved udgangen af 2012, er ultrabooks.

Hvis det bliver en realitet, vil den nye produktkategori have opnået et egentligt mainstream-gennembrud. Men selvom de første produkter i ultrabook-kategorien nu sendes på markedet af firmaer som Acer, Asus, Lenovo og Toshiba, så er succesen langt fra givet på forhånd.

For det første skal ultrabook'en kæmpe med de populære tablet-pc'er om kunderne. For det andet findes der allerede et uhyre populært produkt, der til forveksling minder om en ultrabook: Apples Macbook Air.

IDC-analytiker Bob O'Donnell siger til Cnet, at prisen på de nye ultrabooks skal lægges en del lavere end Apples priser, hvis de for alvor skal blive et hit hos forbrugerne. 

"Ultrabooks kan blive en mainstream-kategori, hvis de rammer det rigtige prisniveau," siger han.

"Jeg tror, at de (priserne, red.) skal ligge på 799 dollars. Og Intel har nogle ret stramme guidelines," forklarer han og peger på, at det kan blive nødvendigt eksempelvis at slække lidt på tykkelsen af ultrabook'en for at kunne få prisen langt nok ned.

At dømme ud fra de ultrabook-priser, der indtil nu er meldt ud, har producenterne endnu et stykke vej igen, hvis de skal følge IDC-analytikerens anvisninger.

Du kan læse mere om Intels krav til ultrabook-producenterne her.

Ultrabook-producenter prøver sig frem

Ifølge industri-mediet Digitimes har pc-leverandørerne trods de store forhåbninger til ultrabook'en tænkt sig at starte med at sende relativt små mængder ud på markedet.

På den måde kan de lure stemningen blandt de potentielle kunder og justere prisniveauet, hvis det er nødvendigt. 

For Intels vedkommende er der også meget på spil med introduktionen af selskabets Ultrabook.

Fordi det i høj grad er ARM-processorer, der sidder i de mange tablet-pc'er og smartphones, der langes over diskene i disse år, så håber Intel på at kunne tage en større del af mobility-markedet med de nye chip-teknologier, der anvendes i Ultrabook'en.

Skal redde skrantende pc-salg

Når interessen for ultrabook-produkterne er så stor blandt pc-producenterne, skyldes det i høj grad, at de har brug for at få sparket gang i salget igen.

Ifølge IDC faldt pc-salget i EMEA-regionen med ni procent i andet kvartal i forhold til samme kvartal året før.

I Vesteuropa gik det endnu værre - her faldt pc-salget med hele 32,2 procent i forhold til samme kvartal året før.

Det skyldes både den generelle krise-stemning, men også at tablet-pc'erne og smartphones æder en del af den efterspørgsel, der skulle være kommet pc-leverandørerne til gode.

En analytiker fra firmaet Daiwa Capital Market siger imidlertid til Taipei Times, at pc-producenterne ikke skal satse alt for meget på ultrabook-salget:

"Vi regner med en vækst på nul procent for de globale notebook-leverancer i 2011 og er ikke sikre på, at ultrabook'en alene kan få notebook-væksten til at blomstre i 2012," lyder det fra analytikeren Calvin Huang.

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job