Pc-salget falder drastisk i Vesteuropa

Interessen for konkurrerende produkter kombineret med generel tilbageholdenhed sætter sine spor på pc-salget i årets andet kvartal, viser tal fra IDC.

Artikel top billede

Acer taber store markedsandele på pc-markedet.

Mens tablets og smartphones vinder frem, falder pc-salget drastisk.

Udover konkurrencen fra de nye populære produkter, lider salget under den generelle stilstand på retailmarkedet. Derudover hæmmer store lagerbeholdninger flowet.

Friske tal fra IDC viser, at pc-leverancerne i årets andet kvartal er faldet med ni procent i EMEA-regionen i forhold til samme kvartal året før.

I Vesteuropa isoleret set ser det endnu værre ud. Leverancerne faldt her med 20,9 procent, og pc-salget er i forhold til samme kvartal året før faldet med 32,2 procent.

Bedre ser det ud i Central- og Østeuropa, hvor salget går frem med 11,4 procent, hvilket især bliver ført an af en stærk notebook-efterspørgsel.

Blandt producenterne konsoliderer HP sin rolle på markedet. I forhold til andet kvartal sidste år øger producenten sin markedsandel fra 20 til 23 procent.

Acer under pres fra Dell

Den mest bemærkelsesværdige bevægelse blandt producenterne er, at Acer formår at holde fast i andenpladsen med det yderste af neglene på trods af et fald i væksten på 40,3 procent.

Acer ryger fra en markedsandel på 19,5 procent ned på 12,8 procent og bliver dermed pustet i nakken af Dell, der har en markedsandel på 11,5 procent.

Acers drastiske fald skal ses i lyset af producentens problemer med overfyldte lagre, der for et par måneder siden fik Acer til at afskrive 775 millioner kroner til at få tømt ud i lagrene. En beslutning, der samtidig betød afskedigelsen af 300 medarbejdere.

Læs også: Acers topchef stopper i vrede

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car