Microsofts Office 365 og Hotmail ramt af nedbrud

Opdateret: Office 365, Hotmail og Skydrive var tidlig fredag morgen sendt til tælling i et omfattende nedbrud. Se status her.

Artikel top billede

Læs mere:

Office 365 - nu må det briste eller bære for Microsoft

Cloud computing: Sådan fungerer det

Brugere af Microsofts Office 365 og Windows Live måtte fredag morgen forgæves forsøge at få adgang til cloud-tjenesterne.

På den Officielle Windows Live-blog skriver Microsoft selv, at der er problemer med både Hotmail og Skydrive.

"Hvis du har forsøgt at bruge Hotmail, Skydrive eller vores andre Live-tjenester i de sidste par timer, har du måske haft problemer med at få adgang. Vi er klar over disse problemer og arbejder på at løse dem," skrev den Microsoft-ansatte Chris Jones i nat dansk tid.

Lidt senere blev indlægget opdateret med en besked om, at "vi mener, at vi har gendannet services for alle kunder," men et par timer senere erkendte Microsoft, at der fortsat var problemer.

Den seneste udmelding lyder, at selskabet har gendannet service for de fleste kunder, men at enkelte stadig kan opleve problemer, indtil netværket er helt opdateret.

Frustrerede Office 365-brugere

Også Office 365 - Microsofts cloud-versioner af Office, Sharepoint, Lync og Exchange - har haft problemer i nattens løb.

I Microsofts eget support-forum skriver en bruger:

"Jeg kan ikke komme på Office 365. Min browser kommer med denne besked, når jeg forsøger at tilgå login-skærmen: 'Serveren på portal.microsoftonline.com kan ikke findes'; Outlook på min pc siger, at der ikke er forbindelse, og min smartphone siger, at den ikke kan komme på serveren."

"Jeg forsøger at drive en forretning og kan ikke modtage email, fordi serveren tilsyneladende er nede. Hvornår bliver problemet løst?" spørger brugeren.

Microsoft-supporten meddeler efterfølgende, at man i nat dansk tid blev opmærksom på, at flere tjenester havde problemer, og at man er i fuld sving med at løse dem.

At dømme ud fra brugernes indlæg har nedbruddet ramt bredt over det meste af kloden - i hvert fald både i Australien, Finland, Singapore, Pakistan, Tyskland og USA.

"Så det er sådan her, at en oppetid på 99.9 procent ser ud. Jeg troede, at Microsoft havde adskillige datacentre, som trafikken ville blive ført hen til, hvis sådan noget som det her skulle ske," skriver en af Office 365-brugere.

Det er ikke kun Microsoft, der oplever nedbrud på cloud-tjenesterne. Så sent som torsdag i denne uge var Google Docs nede i en halv times tid.

Opdatering:
Fredag formiddag er Microsoft kommet med denne officielle udmelding om nedbruddet, der varede i tre og en halv time:

"Torsdag den 8. september klokken cirka 05:00 blev Microsoft opmærksom på et problem med Domain Name Service (DNS), der skabte nedbrud for flere services."

"Omkring klokken 07:30 begynde vi at gendanne, og cirka 08:30 var vil helt tilbage."

Læs mere: 

Office 365 - nu må det briste eller bære for Microsoft

Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S