Sådan flytter du en virtuel maskine mens den kører

Microsoft er klar til at løse et af de største problemer inden for virtualisering: Flytningen af en virtuel maskine i drift.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Med den næste udgivelse af Windows Server løser Microsoft et af de vanskeligste problemer inden for virtualisering: Flytningen af en virtuel maskine i drift over et wide area network (WAN).

Microsoft løftede sløret for denne nyhed ved udviklerkonferencen Build. Den nye funktion bliver tilgængelig i Microsofts hypervisor Hyper-V version 3, der inkluderes i virksomhedens næste serverstyresystem, Windows Server 8.

Denne funktion er kun anvendelig i et meget begrænset antal brugsscenarier, men den kan ses som tegn på Microsofts voksende ekspertise inden for virtualisering, påpeger analytikere.

Med live-migration kan en virtuel maskine i drift flyttes fra en computer til en anden uden at afbryde nogen af de services, der leveres af applikationer i denne VM.

De fleste leverandører af virtualiserings-software til servere heriblandt Microsoft har længe tilbudt muligheden for live-migration inden for et lokalt netværk. Langt sværere er det at levere muligheden for at flytte en live VM over forskellige subnet eller separate WAN-undernetværk. Det er latenstider i netværket og kompleksiteter i netværksadresseringen, der gør denne opgave til en stor udfordring.

Ved Build-konferencen forklarede program manager for Microsoft Ross Ortega, hvordan den nye teknologi fungerer. Hver virtuel maskine får grundlæggende to IP-adresser.

Den ene adresse er VM'ens hjemmeadresse, som den bruger til at kommunikere med resten af netværket eller med internettet, hvis den tilgås offentligt. Den anden IP-adresse vil være tilgængelig for det lokale datacenter.

"Tricket er at holde mapping'en mellem de to adresserum," fremhæver Bill Laing, der er corporate vice president for Microsofts server og cloud-division, i et efterfølgende interview.

Det tager tid

Microsoft er dog ikke ene om at tilbyde denne mulighed. VMware tilbyder også funktionen i sin VXLAN-løsning. Denne løsning kræver dog netværksudstyr fra Cisco, der gør brug af Overlay Transport Virtualization (OTV).

Live-migration over store afstande har i adskillige år været et forskningsemne af særlig interesse for virtualiserings-community'et, selvom det kun er anvendeligt i et begrænset antal situationer, bemærker Chris Wolf, der er research vice president hos Gartner og som dækker virtualisering.

Replikering af en VM's hukommelsestilstand over lange afstande kan tage en anseelig mængde tid, påpeger Wolf. Det kan eventuelt være brugbart i nødsituationer, som når et datacenter er truet af en oversvømmelse eller en orkan, og dens indhold derfor er nødt til at blive flyttet til en anden fysisk placering. Men i lyset af hvor store de fleste systemer i datacentre er, ville man sandsynligvis alligevel kun kunne nå at flytte en håndfuld VM'er i tide.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job