Ny lov skal sikre konkurrence om bredbånd

En ny lov, som Folketingets partier er ved at forhandle på plads, skal sikre, at myndighederne kan gribe ind på de dele af telemarkedet, hvor konkurrencen ikke virker, for eksempel inden for ADSL.

En ny lov skal sikre, at de danske myndigheder kan gribe ind, hvis et selskab bliver dominerende på nogle områder af telemarkedet. Det oplyser Socialdemokraternes IT-ordfører, Thomas Adelskov, efter Telia har meldt ud, at selskabet sandsynligvis vil opgive at sælge ADSL i Danmark.

Ifølge det svenske teleselskab er de danske myndigheder i dag ude af stand til at sikre TDC's konkurrenter rimelige vilkår til at slås på ADSL-markedet. Det gør det umuligt at tjene penge på markedet.

Telias udmelding kommer, efter Orange har droppet sit eget ADSL-tilbud. Cybercity har stoppet markedsføringen over for privatkunder, mens Tiscalis strategi endnu ikke er meldt klart ud oven på en massiv nedskæringsrunde.

Med Telias exit fra ADSL-markedet er Tele2, som først lige har meldt sig på banen, eneste konkurrent til TDC. Tele2 har modsat de fleste andre konkurrenter valgt at lade TDC stå for hele leverancen, og størstedelen af omsætningen på produktet ryger derfor tilbage i TDC's kasse.

Vil se på Telias problemer

Thomas Adelskov vil gerne være med til at sikre, at der er konkurrence om at levere ADSL til danskerne.

- Hvis Telia vil pege ud, hvilke områder vi mangler at regulere på, så er det interessant for os at se på, om de har en sag, fastslår han.

Ifølge socialdemokraten vil en ny lov, som skal udmønte et EU-direktiv, dog sikre, at myndighederne kan gribe ind over for selskaber, som dominerer dele af telemarkedet.

Det kan ifølge Thomas Adelskov ikke bare betyde indgreb over for TDC på ADSL, men også på dele af mobilmarkedet. Der har tidligere været rejst kritik af de høje priser for at ringe til en mobilteleon.

- Forskellen i forhold til den nuværende lovgivning er, at vi kan gå ind og lægge begrænsninger på det eller de selskaber, som har en dominerende stilling, og ikke på alle selskaber, som er på markedet, forklarer IT-ordføreren.

Han oplyser, at den nye lov er på vej i høring.

TDC presser med lave priser

Thomas Adelskov er bekymret over, at en ny model for beregning af grossistpriserne hos TDC lægger op til billigere samtaler, men dyrere priser for at leje det rå kobber, som er nødvendigt for at kunne levere ADSL uden om det tidligere monopolselskab.

Ifølge Allan Fischer-Madsen, partner i Devoteam Fischer & Lorenz og medlem af Dansk IT?s politiske forum, har de danske bredbåndskunder også grund til at være bekymrede over udviklingen på ADSL-markedet.

Allan Fischer-Madsen mener ikke umiddelbart, at reguleringen af det danske telemarked fejler noget. Efter hans opfattelse kan der derimod være tale om, at TDC presser konkurrenterne ud af markedet ved at tilbyde kunderne ADSL til næsten de samme priser, som konkurrenterne skal betale for deres grossistindkøb. I så fald er det en sag for konkurrencemyndighederne, som også har kigget på det danske ADSL-marked.

- Det er dejligt for de danske bredbåndskunder, at priserne i dag er så lave. Men den dag, konkurrenterne er slidt ned til sokkeholderne og opgiver Danmark, hænger vi på et marked uden konkurrence. Derfor er det et langsigtet problem, påpeger Allan Fischer-Madsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job