Dårlige ledere slider hårdt på IT-ansatte

Når en leder sætter en urealistisk deadline for et projekt, lægger det et sundhedsfarligt pres på hans underordnede. En ny undersøgelse fra fagforeningen Prosa viser, at inkompetent ledelse er en væsentlig årsag til udbredt stress hos IT-ansatte.

Jo dårligere ledelse, jo dårligere trives de ansatte. Det viser en større undersøgelse, som IT-fagforeningen Prosa har fået foretaget. Og dårlige trivsel, stress og nedslidningssymptomer er udbredte fænomener i IT-branchen, for det er uprofessionel ledelse tilsyneladende også.

49 procent af de IT-ansatte i Prosas undersøgelse siger, at deres nærmeste ledelse kun delvist eller i ringe omfang har ledelsesmæssige kvalifikationer.

Ledelsen har ofte heller ikke forstand på, hvad dens ansatte laver. 48 procent af de IT-ansatte svarer, at deres leder kun delvis eller ringe faglig indsigt i deres arbejde.

Hver femte angiver ledelsen som et decideret negativt element i hverdagen på jobbet.

Det skal være færdig i går

Prosas faglige sekretær, Eva Birch Christensen, hører via sine medlemmer, hvordan medarbejderne oplever de dårligt kvalificerede ledere.

- Vi ser, at ledelsen ofte fralægger sig ethvert ansvar og lægger det over på den enkelte ansatte. Folk bliver presset til at sige, at de kan gøre tingene hurtigere færdigt, end det er muligt - og bagefter hænger de på deadline. Vi ser også arbejdsgivere, der løber fra ansvaret ved at sige, at overarbejdet ikke var pålagt, men når det er pålagt, at opgaven skal være færdig til tiden, klinger det meget hult, siger Eva Birch Christensen.

Arbejdspresset ser ifølge Prosa ud til at stige for de IT-ansatte. Hver anden klager over både for meget at lave og over stress.

- Hvis vi skal undgå at vores medlemmer bliver smeltet psykisk ned, er det helt nødvendigt, at toppen bliver taget af arbejdspresset, mener Eva Birch Christensen.

Hun fortæller, at Prosa har medlemmer, der henvender sig med hukommelsesbesvær, noget der ligner depressioner og andre problemer, der kan føres direkte tilbage til arbejdspresset.

- Seriøse, ansvarsfulde og dygtige medlemmer, der har mistet deres evne til at arbejde. Desværre bliver der flere, og de er ofte hårdere ramt, vurderer Eva Birch Christensen.

807 Prosa-medlemmer har deltaget i undersøgelsen, der er foretaget af Socialforskningsinstituttet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S