Artikel top billede

Foto: Jens Møller Nielsen (Foto: Jens Møller Nielsen)

Derfor bør du købe dine netværks-switche nu

Hvis du er på udkig efter ethernet-switche, så er det nu, du skal købe.

Computerworld News Service: En kvartårlig rapport fra Infonetics oplyser, at prisen på ethernet-switche vil falde resten af året med i alt 10 til 20 procent.

"Det er delvist, hvad man kunne forvente. Ting bliver jo billigere, som tiden går," siger analytiker Matthias Machowinski, der skrev rapporten 2011 (2Q11) Ethernet Switches.

Men benhård konkurrence blandt leverandørerne øger prisfaldet.

"Det konkurrencemæssige billede trækker priserne ned hurtigere end sædvanligt," forklarer han.

Priserne falder faktisk så meget, at selvom der i alt vil blive leveret flere ethernet-porte end sidste år, så vil den samlede omsætning falde, påpeger han.

Dette fald er sandsynligvis ikke drevet af den generelt svage økonomi, vurderer Machowinski, da der ikke skete noget fald i priserne, da recessionen startede i 2009. Den samlede omsætning fra salget af ethernet-switche faldt, men det var fordi, kunderne købte billigere switche med lavere hastigheder og færre funktioner.

Den hårdeste konkurrence er mellem Cisco og HP, hvor HP tilsyneladende klarer sig bedst og vil i løbet af året have vundet en markedsandel på to procent, mens Cisco vil have tabt tre procent.

De mindre spillere klarer sig bedre. Extreme, Juniper og Enterasys har alle en vækst på 10 procent eller derover, fortæller han.

I router-markedet ser virksomhederne ud til at investere i routere til deres kernenetværk men ikke til afdelingskontorer, vurderer Machowinski. Ekspansion i virksomhederne synes at være aftagende, hvilket betyder, at der er færre nye afdelingskontorer, der skal udstyres.

"Der foretages selektive investeringer i routere. Til forskel fra markedet for switche forventes omsætningen fra routere dog ikke at falde," fremhæver han.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere