Dansk kommune spreder hacker-kode

Flere danske websider er smittespredere af ondsindet kode, der kan fange din maskine i et botnet-spind.

Artikel top billede

Læs også:
Lær at bruge vagthunde til at passe på dit netværk

Sikkerhedsguru: Disse trusler kan smadre dit firma

SQL-injektion er en af de mest populære angrebsformer blandt de net-kriminelle, og det får en stribe danske virksomheder og offentlige organisationer nu at føle på egen krop.

Sikkerhedsfirmaet CSIS fortæller, at de har modtaget henvendelser fra en række danske virksomheder, som har fået et ondsindet script indlejret på deres webside.

Et SQL-injection-angreb foregår ved, at hackerne indsætter kode i en webadresse. Koden afvikles af brugeren, der bliver offer for angrebet.

Det skadelige script har ifølge CSIS globalt kompromitteret flere end 50.000 websider, herunder altså også en række danske.

Sidste gang blev 200.000 ramt

Det handler blandt andet om Odder Kommune, hvor et meget stort antal sider, der er hostet samme sted, alle eksponerer kommunens borgere samt andre besøgende for det uønskede script. Det fortæller CSIS.

Brugeren sendes således videre til en drive-by-side, som udnytter sårbarheder i populære tredjepartsprogrammer, hvis de ikke er opdaterede.

Formålet er at binde maskinen ind i et centralt botnet,

I marts og april 2011 inficerede det samme botnet, der kaldes for Lizamoon, flere end 200.000 webservere på verdensplan.

Læs også:
Lær at bruge vagthunde til at passe på dit netværk

Sikkerhedsguru: Disse trusler kan smadre dit firma

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S