FDIH: Så hårdt mærker netbutikkerne krisen

Nu erkender selv de e-handlendes brancheorganisation, FDIH, at krise og sparsommelige forbrugere kan mærkes i web-butikkerne.

Artikel top billede

I sidste uge skrev vi, at krisen rammer danske e-handelsbutikker, og at væksten i e-handelen herhjemme var faldet med op mod 40 procent.

Artiklen fik Foreningen af Danske InternetHandlende, FDIH, til at reagere.

"Det er rigtigt, at krisestemningen og de mere sparsommelige forbrugere også kan mærkes i e-handlen. Den enkelte netbutik kan også i høj grad mærke krisen," skriver Henrik Theil, som er kommunikationschef hos FDIH.

Den kommentar harmonerer ifølge betalingskortekspert Henning N. Jensen ikke med tidligere mere optimisitske udmeldinger fra FDIH.

"Det er interessant, at FDIH for første gang erkender, at netbutikkerne mærker krisen - tilmed i høj grad," siger han.

Omsætningen i den danske e-handel voksede i 2009 og 2010 omkring 25 procent. I år tegner det ifølge FDIH til en vækst på omkring 15 procent i forhold til omsætningen i 2010.

Samtidig understreger FDIH, at væksten i e-handel ikke er udtryk for, hvad den enkelte forretning kan forvente af vækst.

FDIH mener, at væksten i høj grad dækker over, at der kommer nye forretninger til, typisk fra den fysiske detailhandel, hvor man supplerer med en online-salgskanal.

Omsætning flytter online

Men faktisk har de fleste større fysiske butikskæder allerede i dag en repræsentation på internettet, så det er næppe derfra, væksten kommer, men alt andet lige, så flytter omsætning fra fysiske butikker til webbutikker. Det er der ingen tvivl om. Hvad der derimod ér tvivl om, er i hvor høj grad, omsætningen flytter.

FDIH tror fortsat på, at omkring halvdelen af danskernes forbrug vil blive købt online i 2020.

"Vi erkender samtidig, at det er et tal, som er omgærdet af stor usikkerhed, da det forudsætter markante ændringer i detailhandlens struktur. Dem har vi allerede taget hul på, når flere fysiske butikker og producenter sælger direkte til forbrugerne via nettet, ligesom offentlige services sælges og betales via nettet," erklærer foreningen.

Lodret uenig

Den påstand er betalingskorteksperten lodret uenig i.

"Med cirka seks procent af dansk detailhandel på nettet i dag, er det helt usandsynligt, at det tal skulle kunne blive 50 procent i 2020 - alene rent matematisk er det umuligt. Det ville tilmed indikere, at op mod halvdelen af alle danske centre skulle lukkes inden 2020 - en helt urealistisk tanke," siger Henning N. Jensen.

Han tilføjer, at FDIH har modificeret sit udsagn, idet foreningen nu siger, at det er halvdelen af danskernes forbrug, hvorved foreningen inkluderer e-services.

Toppen af isbjerget

FDIH skrev ellers den 19. august i en pressemeddelelse, at "Vi har kun set toppen af isbjerget, når det gælder de mange muligheder på nettet. 50 procent af al detailhandel (journalistens fremhævning) vil efter vores vurdering foregå på nettet i 2020".

Siden Dankortet blev introduceret som betalingsmiddel på nettet i april 1999, er der sket en utrolig udvikling i antallet af transaktioner.

I år 2000 foretog danskerne 399.834 betalinger med Dankort på nettet, mens vi i 2010 foretog vi mere end 100 gange flere - nemlig 44.693.242 betalinger med Dankort på nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S