Wired-journalister: Vi læste Saddams mail

Journalister fra fra det amerikanske IT-magasin Wired er trængt ind i Saddam Husseins officielle mailbox, som dog efter alt at dømme ikke bliver tømt. De amerikanske journalister fandt blandt andet et tilbud om hjælp til udvikling af kemiske våben, dødstrusler og en frivillig, der melder sig til krig mod USA.

Det er lykkedes for journalister fra det amerikanske IT-magasin Wired at hacke sig ind i Saddam Husseins mailbox. Ifølge journalisterne tilbyder sympatisører blandt andet Iraks leder hjælp til udvikling af masseødelæggelses-våben, mens andre tilbyder at kæmpe på Iraks side i en eventuel krig med USA.

Men de kan godt spare sig, for efter alt at dømme læser diktatoren aldrig sine mails.

Gættede login og password

Journalisterne fra Wired beretter, at de havde held til at trænge ind i diktatorens mailbox ved at gætte login og kodeord, der begge var ens og på fem bogstaver.

Mailboxen hostes af Iraks officielle internetudbyder Uruklink.

Blandt meddelelserne fandt journalisterne en mail sendt fra Kina, der omhandlede muligheden for at bruge et pesticid som kemisk våben.

- Til våbenbrug. Ingen lugt, farveløs og vil slå ihjel i løbet af få sekunder, står der i mailen.

Afsenderen vedlagde samtidig adresse og telefonnummer på et firma i Saudi-Arabien, som leverer pesticidet.

- Jeg kommer

En person bosiddende i Østrig havde sendt en mail med et tilbud om at kæmpe på Iraks side i tilfælde af en krig mod USA.

- Hvis det kommer til krig, så behøver du blot at sende mig en flybillet. Så kommer jeg til Irak og kæmper på jeres side. Jeg er en dygtig skytte, og jeg mener tilbuddet alvorligt, skriver personen.

En medarbejder i et Saudi-Arabisk olieselskab har sendt detaljerede oplysninger om placeringen af amerikanske olierørsledninger, angiveligt sammen med oplysninger om ubåde, fly, og troppers bevægelser i området.

Advarsler og dødstrusler

Men der er også amerikanere, der skriver til Saddam.

En internetbruger fra Washington advarer Saddam om at være forsigtig med hensyn til sin personlige sikkerhed, efter at have konstateret, at han sikkert vil komme på en af FBI?s lister for at skrive mailen.

Samtidig fastslår han, at han er imod en krig mod Irak. Han skriver blandt andet:

"Pas på dig selv. CIA er jo notorisk kendt for at være dygtig til at styrte fremmede regeringer og deres respektive ledere."

Vil have billeder

I andre mails beder afsenderne om billeder af Saddam med autograf, ligesom der er forespørgsler om interviews og enkelte dødstrusler.

Et eksempel på en sådan kunne være den mail, som en AOL-bruger har sendt. Den indholder et billede af en paddehattesky, ledsaget af ordene: ?Nært forestående?.

Læser ikke sine mails

Men det er slet ikke sikkert, at indholdet af mailboxen overhovedet bliver læst af diktatoren.

Maillinket findes på Uruklinks side om den Irakiske præsident, og journalisterne fra Wired forsøgte at sende en mail til adressen, men fik den retur med besked om, at mailkontoen havde overskredet sin grænse for, hvor meget den kunne indeholde.

Den software, som Uruklink bruger til sin webmail, er ifølge Wired kendt for at indeholde adskillige sikkerhedshuller, men de patches, som for længst er udsendt, ser ikke ud til at være implementeret i Uruklinks systemer. Wired skriver ikke, hvilken type software, der er tale om.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub