Wired-journalister: Vi læste Saddams mail

Journalister fra fra det amerikanske IT-magasin Wired er trængt ind i Saddam Husseins officielle mailbox, som dog efter alt at dømme ikke bliver tømt. De amerikanske journalister fandt blandt andet et tilbud om hjælp til udvikling af kemiske våben, dødstrusler og en frivillig, der melder sig til krig mod USA.

Det er lykkedes for journalister fra det amerikanske IT-magasin Wired at hacke sig ind i Saddam Husseins mailbox. Ifølge journalisterne tilbyder sympatisører blandt andet Iraks leder hjælp til udvikling af masseødelæggelses-våben, mens andre tilbyder at kæmpe på Iraks side i en eventuel krig med USA.

Men de kan godt spare sig, for efter alt at dømme læser diktatoren aldrig sine mails.

Gættede login og password

Journalisterne fra Wired beretter, at de havde held til at trænge ind i diktatorens mailbox ved at gætte login og kodeord, der begge var ens og på fem bogstaver.

Mailboxen hostes af Iraks officielle internetudbyder Uruklink.

Blandt meddelelserne fandt journalisterne en mail sendt fra Kina, der omhandlede muligheden for at bruge et pesticid som kemisk våben.

- Til våbenbrug. Ingen lugt, farveløs og vil slå ihjel i løbet af få sekunder, står der i mailen.

Afsenderen vedlagde samtidig adresse og telefonnummer på et firma i Saudi-Arabien, som leverer pesticidet.

- Jeg kommer

En person bosiddende i Østrig havde sendt en mail med et tilbud om at kæmpe på Iraks side i tilfælde af en krig mod USA.

- Hvis det kommer til krig, så behøver du blot at sende mig en flybillet. Så kommer jeg til Irak og kæmper på jeres side. Jeg er en dygtig skytte, og jeg mener tilbuddet alvorligt, skriver personen.

En medarbejder i et Saudi-Arabisk olieselskab har sendt detaljerede oplysninger om placeringen af amerikanske olierørsledninger, angiveligt sammen med oplysninger om ubåde, fly, og troppers bevægelser i området.

Advarsler og dødstrusler

Men der er også amerikanere, der skriver til Saddam.

En internetbruger fra Washington advarer Saddam om at være forsigtig med hensyn til sin personlige sikkerhed, efter at have konstateret, at han sikkert vil komme på en af FBI?s lister for at skrive mailen.

Samtidig fastslår han, at han er imod en krig mod Irak. Han skriver blandt andet:

"Pas på dig selv. CIA er jo notorisk kendt for at være dygtig til at styrte fremmede regeringer og deres respektive ledere."

Vil have billeder

I andre mails beder afsenderne om billeder af Saddam med autograf, ligesom der er forespørgsler om interviews og enkelte dødstrusler.

Et eksempel på en sådan kunne være den mail, som en AOL-bruger har sendt. Den indholder et billede af en paddehattesky, ledsaget af ordene: ?Nært forestående?.

Læser ikke sine mails

Men det er slet ikke sikkert, at indholdet af mailboxen overhovedet bliver læst af diktatoren.

Maillinket findes på Uruklinks side om den Irakiske præsident, og journalisterne fra Wired forsøgte at sende en mail til adressen, men fik den retur med besked om, at mailkontoen havde overskredet sin grænse for, hvor meget den kunne indeholde.

Den software, som Uruklink bruger til sin webmail, er ifølge Wired kendt for at indeholde adskillige sikkerhedshuller, men de patches, som for længst er udsendt, ser ikke ud til at være implementeret i Uruklinks systemer. Wired skriver ikke, hvilken type software, der er tale om.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S