Microsoft håber på forlig med EU

Med fredagens blåstempling af forliget i monopolsagen håber Microsoft på en lignende aftale med EU, som har sin egen undersøgelse af selskabet i gang.

Softwaregiganten Microsoft strutter af selvtillid oven på fredagens kendelse, hvor den føderale dommer, Colleen Kollar-Kotelly, afgjorde, at sidste års forlig i monopolsagen pålagde selskabet tilstrækkelige sanktioner.

Nu er Redmond-firmaet så på frierfødder over for EU, der stadig er i gang med en større undersøgelse af selskabet.

Microsoft mener, at store dele af forliget ? som det indgik 1. november 2001 med ni delstater og det amerikanske justitsministerium ? svarer på de bekymringer, som EU har rejst.

- Vi håber, at EU-Kommissionen vil se på forliget som et vigtigt pejlemærke i et forsøg på at bilægge striden. Og vi vil tage kontakt til kommissionen og diskutere det, siger Horacio Gutierrez, advokat for Microsoft i Europa til The Wall Street Journal.

EU-Kommissionens undersøgelser mod Microsoft retter sig blandt andet mod selskabets server-software. EU mener, at Microsoft tholder vigtig information om sin software tilbage for konkurrenterne. Dermed kan de ikke indrette deres produkter, sådan at de er i stand til at "tale sammen" med Microsofts pc- og software-produkter.

EU mener desuden, at det er betænkeligt, at Microsoft har bundet sin medieafspiller, Media Player, for tæt til styresystemet Windows. EU er generelt mod at knytte to produkter tæt til hinanden og dermed tvinge forbrugerne til at erhverve nogle produkter, som de ikke selv har valgt eller bedt om.

Ifølge The Wall Street Journal havde kommissionen ikke umiddelbart nogen kommentar til Microsofts nye tilnærmelser. Dog udtrykte generalsekretæren for kommissionens konkurrencesekretariat, Philip Lowe, skepsis over for forliget.

Han kan ikke se, at det svarer på særligt mange af EU-Kommissionens betænkeligheder.

EU har bebudet en afslutning på de indledende undersøgelser ved udgangen af året og en endelig afgørelse i første halvdel af 2003.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S