TDC-optimisme trods tilbagegang på fastnet

Henning Dyremose, TDC's topchef, er optimistisk efter fremlæggelsen af regnskabet for telekoncernens tredje kvartal. Problembarnet hedder TDC Tele Danmark, der taber omsætning og skal skille sig af med medarbejdere.

Den danske telekoncern TDC er fuld at optimisme på et telemarked, der ellers giver mange af konkurrenterne i og uden for Danmark anledning til bekymring.

Det var således en tilfreds TDC-topchef Henning Dyremose, der på et pressemøde mandag fremlagde resultaterne for årets tredje kvartal.

TDC har som koncern en stor vækst i indtjeningen og opjusterede forventningerne til årets resultat med 300 millioner kroner.

TDC?s danske fastnetselskab er dog klemt af faldende omsætning, fordi mange af kunderne flytter forbruget over på mobiltelefonen, ligesom mange af telefonminutterne fra internet-opkoblinger er blevet flyttet over på ADSL-forbindelserne.

TDC Tele Danmark har således efter årets første tre kvartaler omsat for 74 procent af det forventede for 2002, mens kun 70 procent af driftsresultatet før af- og nedskrivninger (EBITDA) er hentet hjem i kassen.

TDC A/SKvartalsregnskab
Millioner kronerQ3 2002Q3 2001
Omsætning12.84312.928
Resultat af primær drift (EBIT)1.6471.048
Resultat 718329
Egenkapital34.70133.829
Antal ansatte22.52722.717
- TDC Tele Danmark er under pres. Vi kan også godt mærke, at erhvervslivet i Danmark ikke kører så stærkt i øjeblikket, sagde Henning Dyremose.

Tilpasser uden fyringer

Nedgangen i fastnettelefonien gør nogle af medarbejderne overflødige, men TDC skal ikke ud i fyringsrunder, som man har set det hos konkurrenter i Danmark og Europa.

- Omkostningerne er for store, og mandskabet i TDC Tele Danmark skal reduceres. Men vi prøver hele tiden at være på forkant med udviklingen og griber ind og tilpasser i tide, sagde Henning Dyremose.

Dermed mener han, at selskabet inden for det seneste år på koncernniveau har taget afsked med omkring 1.000 medarbejdere, men oftest er det blevet løst ved naturlig afgang eller på anden måde.

- Nogle tager ét stort hug, men det tager vi som udtryk for dårlig ledelse, bemærkede Henning Dyremose.

TDC Internet, internetudbyderen, har vendt et negativt driftsresultat sidste år til et EBITDA-plus på 31 millioner kroner i tredje kvartal i år.

Resultatet skyldes i høj grad de danske ADSL-forbindelser, som TDC ruller ud i stor stil. For et år siden havde selskabet 75.000 ADSL-kunder, og ved udgangen af tredje kvartal i år var tallet eksploderet til 219.000.

TDC?s priser på ADSL-forbindelser undersøges i øjeblikket af Konkurrencestyrelsen, der mistænker koncernen for at dumpe dem for at holde konkurrenterne ude.

Myndigheder koster dyrt

Men selvom prisen på en ADSL-forbindelse er lav, havde Henning Dyremose travlt med at understrege, at TDC skam tjener gode penge på ADSL i Danmark.

Flere gange nævnte han, at han gerne så Jørgen Abild Andersen, direktøren i IT- og Telestyrelsen, eksporteret til Polen eller Schweiz, hvor TDC kæmper med myndighederne og deres regulering af telemarkedet.

I Polen har TDC svært ved at få tildelt kapacitet nok i form af telefonlinjer, og i Schweiz er profitten på ADSL-forbindelser meget lav.

I Danmark volder myndighederne imidlertid også problemer, og politikernes styring af telefonien koster alene i år TDC 250 millioner kroner på bundlinjen, sagde Henning Dyremose.

Som det første selskab i branchen har TDC i dag offentliggjort sine forventninger til 2003, hvor årets resultat gerne skulle nå op på 1,9 milliarder kroner mod forventet 2,1 milliarder kroner i år.

Væksten i de fortsættende forretninger, hvor lukkede aktiviteter i tyske Talkline og Belgiske Ben blandt andet er trukket ud, forventes næste år at blive på 5,9 procent.

- Så vi forventer højere vækst i de fortsættende forretninger i 2003, end det har været tilfældet i 2002, sagde Henning Dyremose.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job