Første Windows-mobil forsinket i Danmark

Teleselskabet Oranges store satsning med en Microsoft-mobiltelefon er forsinket en uge på grund af leveringsproblemer på fabrikken.

Mobiltelefonen Orange SPV, der rummer Microsofts første styresystem til telefonmarkedet, bliver pinligt forsinket i Danmark.

Teleselskabet Orange havde lovet masser af telefoner i sine egne butikker samt i Merlin- og Bluetel-kædernes butikker til på torsdag, men den dato er nu udskudt en uge til torsdag den 14. november.

- Vi har fået forudbestillinger på knap 1.000 telefoner, sagde pressechef i Orange, Linda Juul Nielsen, tirsdag formiddag til Computerworld Online, inden forsinkelsen blev kendt.

Hun ville ikke oplyse hvor mange telefon, der er bestilt hjem til Danmark.

- Vi er ikke glade for at nævne tal, men jeg vil da godt fortælle, at vi har fået flere forudbestillinger på SPV'en, end vi har solgt kameratelefoner hos Orange hele efteråret, siger markedschef Peter Frølund fra Orange til Magasinet Mobil.

Orange forklarer selv situationen således på sin hjemmeside:

"På grund af en forsinkelse hos vores leverandør er SPV desværre blevet en uge forsinket. Det betyder, at SPV først fra den 14. november er at finde i butikkerne."

Kunder, der har forudbestilt en SPV-mobiltelefon, bliver orienteret via e-mail i løbet af tirsdagen.

Læs en frisk test af Orange SPV på PC World Online.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S