AOL bombarderes med egne reklame-cd'er

To amerikanske mænd er så trætte af at rende ind i reklame-cd'er fra den amerikanske internetudbyder AOL alle vegne, at de har startet en indsamling af cd'erne. De skal sendes tilbage i hovedet på AOL.

Amerikanerne hader dem, tyskerne hader dem - og det samme gør franskmænd, australiere og briter. De reklame-cd'er, som internetudbyderen America Online (AOL) sender hjem til folk eller får puttet i magasiner og aviser, og som biografer lægger frem.

Den internationale forbrugerkampagne No More AOL CDs har fået medvind i de lande, hvor AOL er udbyder.

To amerikanere, Jim McKenna og John Liebermann, har startet kampagnen i irritation over, at AOL bombarderer folk med reklamer over alt, blandt andet i form af cd'erne.

Derfor indsamler kampagnen nu reklame-cd'erne for at sende dem tilbage til AOL. Målet er at smide en million reklame-cd'er tilbage i hovedet på verdens største internetudbyder.

Indtil videre er der ifølge Associated Press samlet 80.000 cd'er sammen. Tyskerne er mest ihærdige med foreløbig 23.000 indsamlede cd'er.

På kampagnens hjemmeside - besøgt over en million gange - giver brugerne gode råd til hinanden om, hvad AOL-cd'erne ellers kan bruges til; en buddhistisk bedemølle, en ten til at spinde uld med eller en frisbee.

Der er også lister over de personer, der har samlet flest cd'er ind. Her topper to amerikanske ungersvende under navnene Y9 og Nerv sammen med deres hamster, Notorious Fluffy G, listen.

De har samlet 15.197 cd'er ind.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job