W3C opgiver afgifter på standarder

Standardiserings-organisationen The World Wide Web Consortium (W3C), der blandt andet står bag internet-protokollernes udformning, opgiver sine tidligere planer om at åbne for afgifter på brugen af patenterede standarder.

Det vakte furore tidligere i år, da et af de centrale organer for standardisering på nettet, The World Wide Web Consortium (W3C) åbnede for, at private virksomheder kunne indkræve royalties på nettet.

Ideen var, at firmaer med patent på en netstandard - blåstemplet af W3C - skulle kunne afkræve andre virksomheder royalties for brugen af de patenterede teknologier på nettet.

Virksomheder lægger både tid og store pengesummer i udviklingen af disse standarder, og afgifterne kunne være muligheden for at få betalt noget af udviklingsarbejdet, lød W3C's begrundelse.

Den holdning delte muligt berørte virksomheder og webbrugere fra hele kloden overhovedet ikke. De frygtede for skabelsen af et net med utallige forhindringer, da ingen ville kunne vide, hvad der var patenteret eller ej.

Kritikken har haglet ned over W3C, især fra tilhængere af fri og åben software. Det massive pres er ifølge CNet angivet som hovedårsag til, at standardiseringsorganisationen har droppet ideen om royalties.

Fremover skal virksomheder, der udvikler på en forslået standard, gå ind på en aftale om, at de kun må licensere patenter på en afgiftsfri basis.

Vil et medlem af W3C ikke gå med til det, kan virksomheden få frataget udviklingsarbejdet på en standard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job