Jubii-spil tryllebinder Europa

Flere end 3,5 millioner europæere har registreret sig som brugere af to online-spil, som danske Jubii har udviklet. I tirsdags åbnede QuizShow for første gang i Norge.

Den danske netportal Jubii har succes med sine online-spil, der efterhånden er oversat til de fleste af søsterselskaberne i det europæiske Lycos-netværk.

Spillet Fight Club, der på dansk kaldes Kodyl-Prygl, har opnået over tre millioner aktive brugere, mens en ny version af QuizShow har rundet 600.000 brugere i lande som Tyskland, England, Spanien, Italien, Holland, Norge og Danmark.

Norge kom med i tirsdags, hvor Nettavisen, der sammen med norske Spray ejes af Lycos, lægger navn til QuizShow-spillet, hvor brugerne inviterer hinanden til en dyst.

- Det er 24 timer, siden vi åbnede, og vi har allerede fået 6.600 brugere i Norge. De har spillet over 15.000 spil, sagde presseansvarlig Rasmus G. Kristensen, Jubii, til Computerworld Online onsdag middag.

Spillene afvikles fra serverne i Danmark, og derfor kan Jubii-folkene hele tiden følge med i responsen fra de andre lande.

Intet guldæg for Jubii

I Tyskland blev QuizShow lanceret for en måned siden, og 340.000 tyskere har nu tilmeldt sig spillet. De har spillet 5,3 millioner spil.

- Det er enkle og lette spil, men folk bliver hængende i lang tid, siger Rasmus G. Kristensen.

Succesen i de europæiske Lycos-lande betyder dog ikke, at pengene vælter ind i Jubiis pengekasse. Det er i hvert fald ikke noget, man vil tale højt om i Jubii-hovedkvarteret på Vesterbro i København.

Indtægterne skal primært komme fra virksomheder, der køber et sponsorat. Eksempelvis har pladeselskabet BMG betalt Lycos i Tyskland for at arrangeret konkurrencer i anledning af Elvis' 25 års jubilæum, og så er det Elvis selv, der - i virtuel udgave - er vært for quiz-konkurrencerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere