Dyrere at ringe til Orange og Sonofon

Efter nytår bliver det dyrere at ringe til kunder hos Orange og Sonofon end til resten af de danske mobilkunder. De to mobilselskaber har blankt afvist TDC, som forsøgte at vælte et prisfald på fastnet videre over på dem.

Fra nytår koster det 1,60 kroner i minuttet i dagtimerne at ringe fra TDC fastnet til en mobilkunde hos TDC, Telia, Debitel og Telmore. Ringer man derimod til en kunde hos Sonofon og Orange, forbliver prisen de nuværende 1,75 kroner i minuttet også på den anden side af nytårsaften.

Ifølge Jyllands-Posten har Sonofon og Orange nemlig blankt afvist TDC's ønske om at vælte prisfald på fastnet videre over på mobilselskaberne.

De danske myndigheder kræver hvert år, at de priser, som TDC's fastnetkunder gennemsnitligt betaler for deres fastnettelefon, falder. TDC foreslog, at prisfaldet næste år hovedsageligt skulle komme fra opkald til mobiltelefoner.

Samtidig satte TDC den interne afregningspris mellem teleselskaberne ned. Hver gang en mobilkunde bliver ringet op, modtager hans mobilselskab den største del af det beløb, som den person, der ringer, betaler.

Denne såkaldte termineringspris nedsatte TDC med 15 øre i minuttet med krav om, at de andre mobilselskaber gjorde det samme. Dermed væltede TDC's fastnetselskab prisfaldet videre over på TDC Mobil og de øvrige danske mobilselskaber.

TDC havde bare ikke taget de andre teleselskaber i ed, og Sonofon og Orange siger klart nej til den model.

- Det kan ikke passe, at vi skal være med til at betale for gildet for TDC's påtvungne prisfald, siger koncerndirektør Allan Koch, Sonofon, til Jyllands-Posten.

Han må til gengæld leve med, at det fremover bliver dyrere at ringe til Sonofon-kunder. Det betyder også, at markedet bliver endnu sværere for kunderne at gennemskue, og derfor kalder Forbrugerrådet ifølge Jyllands-Posten hele sagen "uheldig".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S