EMI: Ingen download af D-A-D-sange

Jens Fournais, stifter af IT-distributøren BlueCom, gjorde regning uden vært, da han i fredags lovede, at det danske rock-orkester D-A-D's sange ville blive gjort tilgængelige online. Selv om han har sit eget pladeselskab, sidder EMI Medley nemlig på rettighederne til D-A-Ds sange. Og pladeselskabet har absolut ingen planer om online-salg.

Der bliver alligevel ingen mulighed for at købe det danske rock-orkester D-A-D's sange enkeltvis på internet, selv om Jens Fournais, stifter af IT-distributøren BlueCom, lovede det i fredags.

Sagen er nemlig den enkle, at Jens Fournais ikke har rettighederne til musikken, selv om han i en pressemeddelelse skrev, at D-A-D's musik ville komme til salg på internettet for en dollar (7,27 kroner) per nummer.

Det har istedet pladeselskabet EMI.

- Vi har rettighederne til alle de plader, som D-A-D har udsendt gennem de seneste 10 til 12 år. Man kan ikke sælge D-A-D's musik uden at lave en aftale med os, siger marketingchef Mik Christensen fra pladeselskabet EMI Medley.

Ingen aftale

Han har ikke indgået nogen aftale om online-salg af musik med Jens Fournais, selv om parterne på et møde diskuterede muligheden af at gøre D-A-D's musik "tilgængelig uden for Danmark", som Mik Christensen formulerer det.

Han fortæller, at rettighederne til D-A-D's første udgivelser ligger hos pladeselskabet Mega Records.

- De har formentlig samme synspunkt som os, siger han med henvisning til, at EMI Medley ikke ønsker at sælge musik online.

Ifølge Mik Christensen ville det kræve grundige overvejelser og diskussioner om fordelingen af indtægterne fra salget, og dem har EMI Medley ikke været igennem i det konkrete tilfælde med D-A-D.

Mik Christensen blev derfor meget overrasket over BlueComs pressemeddelelse om online-salg af D-A-D-musik, men det forandrer ikke, at han er glad for samarbejdet med Jens Fournais, der har hjulpet med at opbygge D-A-D's nye hjemmeside.

Desuden har Jens Fournais betalt alle udgifter til en koncert, der fandt sted i London i aftes. Rock On, som ellers håndterede D-A-D's koncerter, gik konkurs i sommer oven på fiaskoen for WigWam-koncerterne.




IT-JOB

KMD A/S

Test Manager

Capgemini Danmark A/S

ServiceNow Consultant

Netcompany A/S

IT Manager
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere