IBM vælger Cybercity til hjemme-bredbånd

Cybercity har vundet en aftale med IBM, som fremover vil benytte Cybercitys netværk til at levere ADSL til kundernes hjemmearbejdspladser.

Cybercity håber at få nogle af de mest attraktive ADSL-kunder gennem en ny aftale med IBM.

Aftalen betyder, at IBM fremover vil benytte Cybercity som underleverandør af ADSL til hjemmearbejdspladser.

Ifølge Cybercitys tekniske direktør, Jesper Hansen, er aftalen dog ikke eksklusiv. Det vil sige, at IBM også har mulighed for at henvende sig til konkurrenterne.

- Kvaliteten af sådan en aftale afhænger af, hvor godt vi arbejder sammen, og vi har sammen med IBM investeret en del kvalitetstid i det her, siger han.

Ifølge Jesper Hansen får IBM en del henvendelser fra store kunder, som ønsker at bruge IT-selskabet til at etablere hjemmearbejdspladser. Med samarbejdsaftalen håber Cybercity derfor at få mellem fire og otte ordre næste år.

- Men det er de gode ordrer, der typisk indeholder fra 50 eller 100 hjemmearbejdspladser, forklarer Cybercity-direktøren.

TDC dominerer det danske ADSL-marked fuldstændig med en markedsandel på 79 procent ved udgangen af første halvår.

De øvrige udbydere på markedet har vanskeligt ved at tjene penge, særligt på de billigste produkter. Det har Konkurrencestyrelsen senest dokumenteret.

Derimod har Cybercity og de øvrige udbydere mulighed for at få indtjening i bredbånd til erhvervslivet, derimellem hjemmearbejdspladser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos