Motorola truer med at droppe mobillicens

Motorola i Danmark kan blive tvunget til at levere den licens, selskabet har vundet til at opsætte et mobilt Tetra-netværk, tilbage til IT- og Telestyrelsen. Foreløbig har selskabet brugt 40-50 millioner kroner i Danmark uden at tjene penge på indsatsen.

Det Motorola-kontrollerede selskab Tetranet kan blive tvunget til at levere sin licens til mobilteknologien Tetra tilbage til IT- og Telestyrelsen.

Licensen vandt selskabet i 2000, men Tetranet har ikke fået de kunder hos stat, amter og kommuner, som Motorola havde forventet.

Tetra er en digital mobilteknologi, som egner sig særligt til blandt andet de behov, som beredskabtjenester har. I dag benytter tjenesterne ligesom blandt andet taxaselskaber analoge radiosystemer.

Regeringen har gang på gang udskudt en endelig beslutning om, hvorvidt det offentlige skal satse på en samlet, digital kommunikationsløsning, der ikke mindst ved større ulykker gør personale på tværs af beredskaberne i stand til at tale sammen og udveksle data.

Senest besluttede indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i december at bede et udvalg komme med nye vurderinger, som skal ligge klar i det sene forår.

Presses af licenskrav

Tetranet presses imidlertid af de krav, der fulgte med licensen. Allerede i oktober i år skal selskabet dække 25 procent af Danmark med Tetra-sendemaster, og et år senere skal halvdelen af landet være dækket.

Opfylder Tetranet ikke disse betingelser, kan der falde bøder fra IT- og Telestyrelsen. Og hos Tetranet overvejer man nu helt at levere Tetra-licensen tilbage til styrelsen.

- Det er rigtigt, at det kan komme på tale. Men vi har ikke besluttet, hvor længe vi vil vente endnu, før vi træffer sådan en afgørelse, siger Tetranets direktør, Ole Haslund, til Computerworld Online.

Han henviser desuden til et pressemøde på mandag, hvor Motorola vil fremlægge sine videre planer for Tetra i Danmark.

Foreløbig har selskabet brugt 40-50 millioner kroner uden at have indtægter af betydning. Før jul afskedigede Motorola 15 medarbejdere, der blandt andet beskæftigede sig med salg af Tetra-løsninger.

Derudover har Motorola en udviklingsafdeling i Glostrup, der beskæftiger 230 medarbejdere med udvikling af Tetra til Motorolas globale salg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse