Jatak.com går til udlandet

Retail Internet, der står bag reklametjenesten Jatak.com, vil ekspandere uden for landets grænser. Selskabet har derfor købt Fairgain Technology, der har gode kontakter i udlandet, men som ikke selv har formået at tjene penge på dem.

Kompliceret software, der kan udsende reklame-aviser per e-mail med modtagernes tilladelse, sælger ikke sig selv.

Det har danskstiftede Fairgain Technology måttet sande efter et år på egne ben.

Firmaet blev tilbage, da reklame-tjenesterne Fairgain og Jatak.com, som er ejet af Retail Internet, fusionerede sidste år.

Teknologifirmaet skulle videreudvikle de komplekse IT-systemer og sælge dem til udenlandske kunder, men det er ikke gået helt efter planen:

- Det er ikke lykkedes for dem at få indtægter nok til at drive deres organisation videre, siger administrerende direktør, Torben Frigaard Rasmussen, Retail Internet.

Klar i Tyskland i Sverige

Kort før jul overtog han derfor Fairgain Technology med fem ansatte for at udnytte de kontakter, firmaet har opnået i udlandet.

Torben Frigaard Rasmussen vil ikke oplyse prisen for selskabet, udover at det drejer sig om en "lille sum penge". Overtagelsen betød et farvel til Fairgain Technologys direktør, Monika Svanberg.

- Det er ikke nok at sælge teknologi. Vi kan tilføre de udenlandske kunder en masse viden om permission marketing, som det vil koste dyrt for et nystartet firma at opnå selv, siger Torben Frigaard Rasmussen.

Fairgain Technology har blandt andet foden inden for hos den store tyske reklamedistributør Schober Information Group og det svenske firma Torget.

Torben Frigaard Rasmussen mener selv, at firmaet Retail Internet er blandt de førende virksomheder i Europa inden for reklame-e-mails, og det skyldes ikke mindst det tocifrede millionbeløb, som tidligere investorer, herunder TDC Innovation, skød i produktet for et par år siden.

Retail Internet har endnu ikke gjort regnskabet for den vigtige julemåned op, men Torben Frigaard Rasmussen forventer seks-syv millioner kroner i omsætning hele sidste år.

Bundlinjen kommer ikke til at vise overskud, især på grund af omkostninger i forbindelse med fusionen med Fairgain for et år siden, men det skulle der blive lavet om på i 2003.

Erhvervsmanden Lars Kolinds ventureselskab, Preventure, ejer 89,1 procent af Retail Internet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil