Opkøb sikrer IBM fremgang

IBM's omsætning i fjerde kvartal steg med syv procent. Det skyldes hovedsageligt købet af konsulentfirmaet PwC Consulting i sidste år. Salget af software og hardware er til gengæld stagneret.

Da IBM sent torsdag dansk tid offentligtgjorde regnskabet for selskabets fjerde kvartal, og det var bedre end forventet, steg aktien først med otte procent.

Siden faldt kursen med fire procent på grund af usikkerhed om, hvordan regnskabet egentlig skal tolkes.

Omsætningen er opgjort til 166 milliarder kroner i kvartalet og steg dermed syv procent i forhold til fjerde kvartal i 2001. Imidlertid faldt indtjeningen med 27 procent til 13,3 milliarder kroner. Det skriver Financial Times.

Begge tal - stigning i omsætning og faldet i indtjening - skyldes ifølge IBM opkøbet af virksomheder, i særdeleshed konsulentforretningen PwC Consulting i sommeren 2002. Her købte IBM for 26 milliarder kroner kontant et netværk af 30.000 konsulenter, der skal smeltes sammen med IBM's egen konsulentforretning i IBM Global Services.

Købet har i væsentlig grad bidraget til stigningen i omsætningen, da Global Services salg steg med 17 procent.

Køb kostede 2,8 milliarder

Dog er der store omkostninger forbundet med et opkøb. Dem har IBM i fjerde kvartal opgjort til 2,8 milliarder kroner, og regningen trækker indtjeningen ned.

Uden den ekstraordinære regning for opkøb var IBM's indtjening dog også faldet - med 12 procent til 16,1 milliarder kroner.

Investorernes usikkerhed omkring regnskabet skyldes også tallene fra softwaresalget, der lå på niveau med året før. Mere opmuntring var der ikke at hente i hardwaresalget i IBM, der kun steg med én procent.

Koncernens topchef, Sam Palmisano, er tilfreds med tallene oven på "et svært marked i 2002", som han kaldte det. Markedet bliver dog heller ikke let i 2003, lyder direktørens melding.

Derimod varsler IBM yderligere opkøb af virksomheder i softwarebranchen, fordi firmaets har en stærk pengestrøm, som koncernens økonomidirektør, John Joyce udtrykte det på et pressemøde.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job