Ejerne pumper 395 millioner i mobilselskabet 3

Det nye mobilselskab "3" får tilført 395 millioner kroner, som blandt andet går til at betale selskabets UMTS-licens.

Det danske mobilselskab "3" (tidligere Hi3G) har fået tilført 395 millioner kroner af sine ejere, Hong Kong-konglomeratet Hutchison Whampoa og den svenske Wallenberg-families Investor-selskab.

Pengene er kommet ved, at ejerne vinker farvel til deres gæld på det samme beløb og i stedet lægger den om til aktier i det danske selskab.

- Der ligger både licenspenge og andre ting i det beløb, siger administrerende direktør Christian Jørgensen, 3.

Han henviser til, at 3 som de øvrige tre mobilselskaber, der købte en UMTS-licens på auktionen i efteråret 2001, skal betale i alt 948 millioner kroner for licensen.

Dertil kommer en udgift til at etablere det nye mobilnet. Den har konsulenter i telebranchen tidligere anslået til mindst tre milliarder kroner.

Christian Jørgensen ønsker ikke at specificere, hvad de 395 millioner kroner er gået til. Han ønsker heller ikke at oplyse, hvor længe de rækker, og hvornår 3's ejere igen må til lommen.

I det hele taget er det småt med konkrete detaljer fra det nye mobilselskab med de stenrige ejere.

Analytikere har gang på gang påpeget det tilsyneladende håbløse i at kaste sig ud på det danske mobilmarked som femte selskab med eget net uden en eneste kunde, når der ikke engang synes at være tilstrækkeligt med kunder til de eksisterende fire selskaber. I hvert fald har Telia og Orange hidtil døjet med milliardtab i Danmark.

3 har tidligere stillet i udsigt, at selskabet vil komme i luften med sine tredje-generations mobiltjenester i Danmark i år, men andre steder i Europa er selskabet blevet forsinket. Herhjemme er det fortsat ikke meldt offentligt ud, hvem der skal levere netværksudstyret til 3.

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec