Nye kunder sikrer dansk ERP-hus fremgang

Den danske ERP-leverandør Guideix er kommet halvt igennem regnskabsåret med en fremgang i omsætningen på 24 procent, godt hjulpet af stribevis af nye kunder.

Den danske ERP-leverandør Guideix vokser støt.

I regnskabsårets første halvdel, der sluttede ved årsskiftet, har Guideix fået en tilfredsstillende tilgang af nye kunder.

Det er ifølge administrerende direktør Finn Jensen den primære årsag til, at Guideix' omsætning i perioden er vokset med en fjerdedel.

- Vi er godt tilfredse med årets første to kvartaler, specielt set i lyst af, at juli og august er nogle døde måneder, siger Finn Jensen.

- Jeg forventer, at vi kan vokse tilsvarende i det sidste halvår, tilføjer han.

Selskabet kom ud af hele sidste regnskabsår med en omsætning på 43 millioner og et overskud efter skat på 400.000 kroner.

I det første halvår af 2002/2003, er omsætningen landet på 21 millioner kroner, og indtjeningen er ifølge Finn Jensen - "forbedret markant".

Han ønsker dog ikke at oplyse de faktiske tal på bundlinien.

Guideix produkt betegnes som ERP-II software, og fordi der er tale om en ny generation af ERP-systemer, kræver en implementering af Guideix software, at kunderne skifter hele deres gamle system ud.

- I disse tider er det stadig begrænset, hvor mange virksomheder der ønsker at foretage sådan en investering. Men det er min fornemmelse, at det efterhånden er ved at gå op for kunderne, at de tidligere vækstrater i branchen aldrig vender tilbage, siger Finn Jensen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen