Domstol: Kazaa-bruger skal afsløres

Den amerikanske pladeindustris sammenslutning, RIAA, har fået rettens ord for, at en internetudbyderen Verizon skal afsløre identiteten på en Kazaa-bruger. Vedkommende har udvekslet 600 musiktitler på nettet.

Det bliver fremover mere risikabelt for brugere af fildelingstjenester at udveksle piratkopier af musik via netværk som Kazaa og Morpheus.

Den amerikanske pladeindustris sammenslutning, RIAA, har fået fremtvunget, at en internetudbyder, Verizon Communications, skal afsløre identiteten på en Kazaa-bruger, der er kunde hos selskabet.

RIAA mener, at Kazaa-brugeren har udvekslet hundredvis af ulovligt kopierede filer via fildelingstjenesten. Derfor ønsker pladeindustrien at sagsøge vedkommende.

Da brugeren imidlertid optræder under et alias på Kazaa, gik RIAA til en domstol for at få den til at beordre Verizon Communications til at afsløre navnet bag aliaset.

Dommeren ved distriktsdomstolen, John Bates, begrunder sin kendelse med den amerikanske lov om digital kopiering og copyright, The Digital Millenium Copyright Act (DMCA), der blev vedtaget i 1998.

Netop den lov har både Verizon Communications og flere borgerrettighedsgrupper afvist som grundlag for sådanne sager. De mener ikke, at DMCA beskytter den enkeltes borgers privatliv godt nok.

Det afviser dommer John Bates i sine bemærkninger til kendelsen.

- Download af 600 ulovligt kopierede titler kan ikke forsvares ved, at man som Verizon Communications henviser til ytringsfriheden, sagde han og fortsatte:

- Vi taler jo ikke om, at Kazaa-brugeren har distribueret taler af Lenin, bibelske citater eller kritik af regeringen, sagde dommeren ifølge CNet.

Verizon Communications vil anke kendelse til en højere retsinstans.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S