Amazon optimistisk efter overskud

For anden gang i selskabets historie kunne netboghandlen Amazon torsdag præsentere et kvartalsregnskab med solide sorte tal på bundlinien. Det blev fulgt af en forudsigelse om markant vækst i år.

Overskuddet er faldet en smule, men der er trods alt tale om et overskud fra en webbaseret forretning - et særsyn i en periode med økonomisk afmatning.

Netboghandlen per excellence Amazon.com fremlagde torsdag et regnskab for fjerde kvartal med en indtjening på 20,7 millioner kroner.

Det er kun anden gang i firmaets historie, at det har kunnet fremlægge sorte tal for et kvartal. Første gang var fjerde kvartal 2001, hvor overskudet var på 34 millioner kroner.

Fjerde kvartal er traditionelt set den bedste tid på året for boghandler på grund af julesalget.

Omsætningen gik op fra 7,4 milliarder kroner i de sidste måneder af 2001 til 9,8 milliarder kroner sidste år.

Amazon er derfor fuld af optimisme og forudser en vækst i omsætningen på 15 procent til 31 milliarder kroner i år.

For første kvartal forventer selskabet et overskud på mellem 34 og 138 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job