Meget lille salg i mobildata

Kundernes forbrug hos verdens største mobilselskab, Vodafone, vokser og vokser. Det skyldes blandt andet forbruget af SMS-beskeder, mens internet-adgang og MMS fylder forsvindende lidt.

Mobilselskabet Vodafone, der er verdens største og opererer i mange lande, har nu 112,5 millioner kunder, oplyser selskabet mandag.

I branchen går man imidlertid mere op i, hvor mange penge kunderne bruger på deres mobiltelefoni, og her oplever Vodafone en pæn vækst.

Det gælder ikke mindst datatjenesterne, der i sidste kvartal af 2002 fyldte 16 procent af mobilomsætningen mod 12,7 procent i samme kvartal året før.

Men væksten skyldes ikke det avancerede "Live"-program, som Vodafone lancerede den 24. oktober sidste år og som inden årets udgang havde tiltrukket 380.000 kunder.

"Live" er baseret på de nye multimediebeskeder, MMS, hvor kunderne kan sende billeder og lyd til hinanden over mobiltelefonerne.

SMS går fortsat frem

I både Tyskland og Storbritannien fylder internet-data, herunder typisk MMS og dermed "Live"-tjenesterne, kun 0,8 procent af omsætningen.

I stedet fandt væksten sted på de velkendte SMS-beskeder, hvor december er højsæson med jul og nytårsaften som store SMS-dage.

Om MMS overhovedet får tag i forbrugerne, på samme måde som SMS-beskederne har gjort, er det for tidligt at sige noget om.

- Jeg tror, at MMS fortsat vil være en niche, der er forbeholdt særlige grupper og ikke udvikler sig til en masse-tjeneste som SMS, siger teleanalytikeren Richard Clifford, Datamonitor.

- Der er fortsat mange problemer såsom interoperabilitet mellem telefoner og mobilselskaber, der skal løses, fortsætter han.

Det gennemsnitlige forbrug per kunde, kaldet ARPU, er steget på alle Vodafones væsentligste markeder i de seneste 12 måneder, oplyser selskabet.

I Tyskland havde hver kunde sidste år en telefonregning hos Vodafone på i gennemsnit 2.320 kroner, mens gennemsnitsregningen hos kunderne i Storbritannien nåede op på 3.215 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere