Mærsk Data satser på IT til havne

Mærsk Data går sammen med Eurogate, som er en af verdens største operatører af havneterminaler. Et nyt, fælles selskab skal sælge IT til transport- og logistikbranchen, og første store ordre er på plads.

Mæsk Data har i samarbejde med havneterminal-operatøren Eurogate etableret virksomheden GTS, der skal sælge IT til transport og logistikbranchen.

GTS får hovedkontor i USA og regionalt kontor i Tyskland, og den første store ordre med et europæisk havneanlæg er på plads.

Ifølge Mærsk Data er der tale om en ordre til to tyske havneterminaler, der skal have et IT-system til blandt andet styring af depoter og koordinering af truckene.

- Etableringen af GTS sker som led i vores strategi om ekspansion på det internationale marked. Vi har nu taget næste skridt og dannet partnerskab med en af de største terminaloperatører i verden, siger Steen H. Knudsen, administrerende direktør for Mærsk Data.

Eurogate er ifølge Mærsk Data den tredje største uafhængige terminaloperatør på verdensplan med terminaler i Tyskland, Italien og Portugal.

GTS, der er en forkortelse for Global Transport Solutions, skal primært sælge eksisterende produkter, som tilrettes hver enkelt kunde. Produkterne er udviklet af Mærsk Data i USA eller andre leverandører, der i forvejen har kendskab til havneterminaler.

I forvejen har Mærsk Data et joint-venture på det kinesiske marked for havneterminaler, hvor virksomheden E-MA leverer IT-systemer til virksomheder langs Yangtze-floden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere