Speednames mister direktør

Direktøren for den danske domænevirksomhed Speednames, Jesper Helbrandt, forlader sin stilling for at starte en IT-sikkerhedsvirksomhed.

Danske Speednames, der registrerer domæner, skal have ny direktør.

Jesper Helbrandt, der i dag er administrerende direktør, forlader stillingen, meddelte han onsdag medarbejderne.

Ifølge Jesper Helbrandt sker det ikke efter uenighed af nogen art med selskabets bestyrelse, hvor formanden er Mogens Nielsen, der er direktør for moderselskabet Ascio.

Mens Speednames registrerer domæner, udvikler Ascio software til at holde styr på domænerne. Dansk Banks ventureselskab og Internet Ventures Scandinavia har skudt penge i Ascio.

Jesper Helbrandt ønsker at starte sin egen virksomhed inden for IT-sikkerhed. Han vil ikke røbe flere detaljer om den endnu, selv om han forventer, at den er i luften i løbet af et par uger.

- Jeg har haft succes i mine tidligere job, så nu er jeg nået til et punkt, hvor jeg gerne vil prøve at skabe succes for mit eget firma, siger den 37-årige Helbrandt. Han har tidligere arbejdet for blandt andre ITE, selskabet bag Hugo-spillet, og for Eurotrust.

Ifølge Helbrandt efterlader han Speednames som en virksomhed med sorte tal på bundlinien, mens det fortsat kniber med at skabe overskud i hele Ascio-koncernen.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S