HP satser stort på århusiansk innovation

Århusianske IT-forskere får adgang til HP's hemmelige haller, hvor hardwareproducenten udtænker sine fremtidige produkter. Omvendt får HP adgang til forskernes viden og idéer. Det er substansen i en ny aftale mellem HP og Innovation Lab i Århus.

Verdens næststørste IT-firma, Hewlett-Packard, skyder et hemmeligt millionbeløb i det århusianske innovationslaboratorium, Innovation Lab. HP stiller desuden sin teknologi og medarbejdere til rådighed for laboratoriet.

- Det gør vi ikke for vores blå øjnes skyld. Innovation Lab kan hjælpe os med at identificere muligheder og trends. Det kan styrke vores udviklingsarbejde at få flere input, og vi forventer, at det fører til konkrete produkter, siger Kasper Rørsted, topchef for HP i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Torsdag aften mødtes han med en anden århusianer, der også har en betydelig IT-karriere på sit CV. På en af Århus finere restauranter skulle han spise middag med IT-spåmanden Preben Mejer.

Han leder Innovation Lab og viftede med et stort smil med aftalen om HP som teknologipartner.

- Der er jo et tre bogstavers heftigt alternativ, men vi valgte HP, fordi selskabet er længst fremme på området for pervasive computing. Faktisk var det HP, der opfandt begreb for allerede 15 år siden, siger Preben Mejer med en slet skjult hentydning til IBM.

Preben Mejer og Kasper Rørsted er nu teknologipartnere.
Foto: Malene Grouleff

HP er allerede trådte ind i det første udviklingsprojekt med Innovation Lab. Det handler om udvikling af en højteknologisk vest til brandmænd. I det projekt er Falck blandt andet også involveret.

Det illustrerer en af de styrker, som gør Innovation Lab interessant for HP. Det århusianske laboratorium har nemlig en rolle som et slags betroet mødested for idéer og viden.

- Vi får adgang til en lang række virksomheders fortrolige planer, heriblandt Lego og B&O. Det har vi med henblik på at kunne kombinere dem med andre virksomheders planer, fortæller Preben Mejer.

Han understreger, at den rolle selvsagt kræver stor diskretion, og at innovationslaboratoriet kun fortæller ét firma om et andet firmas planer efter forudgående accept.

Den nye aftale med HP skal ses i sammenhæng med, at Innovation Lab allerede har valgt en teknologipartner på softwaresiden, nemlig Microsoft. I forvejen samarbejder HP og Microsoft på globalt niveau om for eksempel webservices.

Snart falder en aftale med en tredje teknologipartner formentlig på plads, oplyser Preben Mejer. Der er tale om en netværksleverandør.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job