HP satser stort på århusiansk innovation

Århusianske IT-forskere får adgang til HP's hemmelige haller, hvor hardwareproducenten udtænker sine fremtidige produkter. Omvendt får HP adgang til forskernes viden og idéer. Det er substansen i en ny aftale mellem HP og Innovation Lab i Århus.

Verdens næststørste IT-firma, Hewlett-Packard, skyder et hemmeligt millionbeløb i det århusianske innovationslaboratorium, Innovation Lab. HP stiller desuden sin teknologi og medarbejdere til rådighed for laboratoriet.

- Det gør vi ikke for vores blå øjnes skyld. Innovation Lab kan hjælpe os med at identificere muligheder og trends. Det kan styrke vores udviklingsarbejde at få flere input, og vi forventer, at det fører til konkrete produkter, siger Kasper Rørsted, topchef for HP i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Torsdag aften mødtes han med en anden århusianer, der også har en betydelig IT-karriere på sit CV. På en af Århus finere restauranter skulle han spise middag med IT-spåmanden Preben Mejer.

Han leder Innovation Lab og viftede med et stort smil med aftalen om HP som teknologipartner.

- Der er jo et tre bogstavers heftigt alternativ, men vi valgte HP, fordi selskabet er længst fremme på området for pervasive computing. Faktisk var det HP, der opfandt begreb for allerede 15 år siden, siger Preben Mejer med en slet skjult hentydning til IBM.

Preben Mejer og Kasper Rørsted er nu teknologipartnere.
Foto: Malene Grouleff

HP er allerede trådte ind i det første udviklingsprojekt med Innovation Lab. Det handler om udvikling af en højteknologisk vest til brandmænd. I det projekt er Falck blandt andet også involveret.

Det illustrerer en af de styrker, som gør Innovation Lab interessant for HP. Det århusianske laboratorium har nemlig en rolle som et slags betroet mødested for idéer og viden.

- Vi får adgang til en lang række virksomheders fortrolige planer, heriblandt Lego og B&O. Det har vi med henblik på at kunne kombinere dem med andre virksomheders planer, fortæller Preben Mejer.

Han understreger, at den rolle selvsagt kræver stor diskretion, og at innovationslaboratoriet kun fortæller ét firma om et andet firmas planer efter forudgående accept.

Den nye aftale med HP skal ses i sammenhæng med, at Innovation Lab allerede har valgt en teknologipartner på softwaresiden, nemlig Microsoft. I forvejen samarbejder HP og Microsoft på globalt niveau om for eksempel webservices.

Snart falder en aftale med en tredje teknologipartner formentlig på plads, oplyser Preben Mejer. Der er tale om en netværksleverandør.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job