France Telecom sælger satellit-andel

For 3,3 milliarder kroner har France Telecom solgt sine 23 procent af aktierne i den europæiske satellitoperatør Eutelsat til et investeringsselskab. Deutsche Telekom har også solgt sine aktier og British Telecom er i gang.

Den første udsalgsrunde i den europæiske satellitoperatør Eutelsat er ved at være ovre med France Telecoms beslutning om at sælge sine 23 procent af aktiekapitalen til investeringsselskabet Eurozeo.

Salgsprisen er 3,3 milliarder kroner - penge, som det franske selskab har brug for i sin kamp for at nedbringe en gæld på 500 milliarder kroner. Det skriver The Financial Times.

France Telecom vil imidlertid geninvestere 500-550 millioner kroner i et holdingselskab for Eutelsat-aktierne.

Det franske selskab er dermed det seneste af tidligere telemonopol, der sælger aktier i Eutelsat. I december solgte Deutsche Telekom sine 10,8 procent af aktierne til et italiensk konsortium.

Ifølge The Wall Street Journal forhandler den sidste af de store aktionærer i Eutelsat, British Telecom også om at sælge sin aktieposte på godt 17 procent.

I januar opgav den amerikanske tv-satellitoperatører PanAmSat at byde på Eutelsat sammen med ligeledes amerikanske operatør, Intelsat. PanAmSat mente, at Eutelsat håndterede forhandlingerne dårligt.

Ifølge The Financial Times går private investeringsfirmaer som Eurazeo efter at sælge deres aktieandelene videre til andre satellitoperatører, når markedsforholdene peger mod højere priser.

Eutelsat blev dannet i 1977 af 17 europæiske lande for at skabe et europæisk alternativ til de amerikanske satellitoperatører.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere