Dansk IT: Sander skal have snor i TDC

Dansk IT hæfter sig ved, at TDC ikke havde den hurtigste model for udbredelsen af den digitale signatur. Det havde KMD og PBS. Derfor håber foreningen, at videnskabsminister Helge Sander (V) holder snor i TDC.

Klapsalverne runger ikke ligefrem fra foreningen Dansk IT oven på valget af TDC til at levere digital signatur til alle danskere.

Formand Per Buchwaldt noterer i en pressemeddelelse, at han ikke vil forholde sig til, om TDC er den rigtige vinder af udbuddet om levering af signaturen.

Men han peger på, at det andet bud - fra KMD og PBS - indeholdt en hurtigere udbredelse af digital signatur.

De to virksomheders bud tog udgangspunkt i bankernes netbaserede signaturer, som halvanden million danskere bruger.

- Umiddelbart ser det ud til, at TDC's tilbud indeholder større usikkerhed på det område, påpeger Per Buchwaldt og fortsætter:

- Derfor håber jeg, at Videnskabsministeriet har sikret sig en direkte indflydelse på TDC's bestræbelser på at udbrede digital signatur til så mange danskere som muligt.

Det vigtigste for Dansk IT er, at det kommer til at gå hurtigt med at udbrede signaturen - og den opfordrer til, at så mange tjenesteudbydere som muligt går med fra starten.

Danskere skal opleve, at der er fordele ved at bruge den digitale signatur, fremhæver foreningen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S