Mobilselskab trækker stifter med ned

Stifteren af mobilselskabet T-Cell, Erik Hornung, har sendt sin egen virksomhed, Dancell, i betalingsstandsning, fordi hovedkunden T-Cell, der har specialiseret sig i Tetra-løsninger, er gået i betalingsstandsning.

Det ser stadig mørkere ud for mobilselskabet T-Cell, der har licens til at opbygge et landsdækkende netværk med Tetra-teknologi.

T-Cell A/S er gået i betalingsstandsning, efter pengekassen er tømt, og selv om licensen ligger i et datterselskab, så er der ikke flere penge i dér.

Nu viser det sig, at også stifterens eget hovedselskab foreløbig har droppet at betale sine regninger. Dancell Consult, som selskabet hedder, gik i betalingsstandsning samtidig med T-Cell.

Dancell er Erik Hornungs hovedselskab. Han ejer også 75 procent af aktierne i T-Cell. De resterende sidder den svenske teleentreprenør Leif Lindman på.

Erik Hornung har bygget sin virksomhed op omkring Dancell, som rådgiver teleselskaber om, hvordan de skal opbygge deres mobilnetværk. Dancell havde i 2001 en bruttoavance på 13,4 millioner kroner, et overskud på 5,6 millioner kroner og 10 medarbejdere. Der var også et datterselskab i Spanien.

Nu har Erik Hornung bedt medarbejderne om at gå hjem i forbindelse med betalingsstandsningen. Det spanske selskab er med hans egne ord "sat på vågeblus", indtil der er kommet en afklaring på T-Cells situation.

- T-Cell har nydt godt af Dancells kompetence inden for radioplanlægning, forklarer Erik Hornung.

Problemet er, at T-Cell ikke har haft penge til at betale Dancell for det arbejde, som selskabet har udført.

- Nu er de ubetalte regninger af en sådan størrelse, at det også påvirker Dancells evne til at svare enhver sit, forklarer Erik Hornung.

Han afviser, at der lurer en konkurs i både T-Cell og Dancell lige om hjørnet. Han forventer derimod en afklaring af den økonomiske situation inden for tre uger og tilføjer, at der maksimalt kan gå tre måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job